Yemek İle İlgili Konular

İtalyan Usulü Mantarlı Risotto Tarifi

İtalyan usulü mantarlı risotto, kişilerin severek tükettiği bir yiyecektir. Oldukça basit olan yapımı ile evlerde yapılabilir. İşte bu yemek için gerekenler.

İtalya’n Usulü Mantarlı Risotto Tarifi (İtalyan Pilavı)

Malzeme Listesi

  • 300 gr arborio Pirinç
  • 1 Adet soğan
  • 2 Litre tavuk suyu
  • 2 Adet taze domates
  • 1 Paket rendelenmiş parmesan
  • Fesleğen
  • 2 Yemek kaşığı zeytinyağı
  • 2 Yemek kaşığı salça
  • 1 Yemek kaşığı tereyağı

risotto tarifi

İlk önce ocağımızı yakıyoruz ve tavamızı ocağa koyuyoruz ve içine biraz yağ döküyoruz sonra tavamızı ısıtıyoruz. Sonra mantarlarımızı dilimliyoruz daha sonra mantarlarımızı soteleyerek işe başlıyoruz. 2 litrede tavuk suyumuz var tavuk suyumuzu bir tencereye alıyoruz altını açıyoruz sıcak olması gerekiyor. Tavuk suyunu risotto yaparken tencereye kepçe kepçe ekliyoruz. Bildiğimiz pirinç gibi hepsini bir anda eklemiyoruz. O yüzden bir tencereye alırsanız işiniz çok daha rahat olacaktır.

Yağımız ısındıktan sonra mantarlarımızı tavamızın içine alıyoruz. Üzerine biraz tuz biraz karabiber ekliyoruz. Yaklaşık 5-6 dakika mantarlar pişene kadar soteleme işlemine devam ediyoruz. Mantarlar pişince tavayı ocaktan alıyoruz ve ocağın altını kapatıyoruz. Mantarlarımız kenarda sıraları gelinceye kadar bekleyecekler.

Yemeğin Hazırlanışı

Daha sonra risotto ‘muzu yapmaya başlayabiliriz ve zamanı gelince de mantarları yemeğimizin içine ekliyoruz. Bu arada risotto’yu yapacağımız tencereyi ocağa koyuyoruz ve altını açıyoruz. Tenceremiz ısınınca artık yemeğimizi yapmaya başlıyoruz. Sonra bir adet soğan alıp kesme tahtası üzerinde ince ince kıyıyoruz. İki yemek kaşığı zeytinyağı ve bir yemek kaşığı tereyağı ile birlikte kesmiş olduğumuz soğanları tenceremizin içine atıyoruz ve soğanlar karemelize oluncaya kadar bekliyoruz.

İtalyanlar arborio pirinci ile yapıyor ama siz baldo pirinç koyupta yapabilirsiniz. Risotto pirinci bizim bildiğimiz pirinçten farklı olarak yıkanmaz çünkü risotto’nun kremamsı bir kıvamı olduğu için içindeki nişastayı istiyoruz. Pirinçlerimizi yemeğimizin içine koyuyoruz ve İyice saydamlaşana kadar kavuruyoruz. Bu işlem bizim yaklaşık olarak birkaç dakikamızı alacak. Pirinçlerimiz birkaç dakika kavurulduktan sonra güzelce parladılar ve saydamlaştılar. Pirinçleri kavurmamızın sebebi pirinçler kavrulduğunda açılıyor su ve lezzetleri çekmek için kendini hazırlıyor. Şimdi bir küçük su şarap ekliyoruz. Şarap eklemek istemiyorsanız direk kepçe ile tavuk suyu ekleyerek pişirmeye devam edebilirsiniz. Ama şarap risotto’nun ana temel malzemelerinden bir tanesidir.

Bir tutam tuz ve karabiber atıyoruz. Elimize bir kepçe alıyoruz ve bir kepçe su ilave ediyoruz sonra karıştırıyoruz devamında tekrar su ilave ediyoruz ve karıştırıyoruz.  Bu işlemi 3. Kez yapmaya devam ediyoruz. Sonra yavaş yavaş pişmeye bırakıyoruz. Tabi ki başından ayrılmıyoruz ara ara karıştırmaya devam ediyoruz.

Aşağı yukarı yarısına kadar suyunu çektikten sonra İki yemek kaşığı salça ilave ediyoruz. Ve karıştırıyoruz. Salçayı eritmek için kepçemiz ile yine 3 kere daha tavuk suyu ilave edip karıştırıyoruz. Yaklaşık bir 10 dakika geçtikten sonra artık mantarlarımızı ekliyoruz. Bir parça fesleğen alıp küçük küçük koparıp yemeğin içine atıyoruz ve karıştırıyoruz. Daha sonra bir kepçe su ekliyoruz. Ara ara su eklemeye devam ediyoruz ve karıştırıyoruz.

Püf Noktaları

Ortalama 20 dakika pişirdikten sonra tenceremizi ocaktan alıyoruz ve ocağın altını kapatıyoruz. Pişip pişmediğini anlamak için pişirirken tadına bakıp anlayabilirsiniz. Aldante (Aldante İtalyancada ısırınca dişe hafif sertliği gelen yiyecekler anlamına geliyor) kıvamına gelene kadar pişirebilirsiniz. Piştiğini anlamanın diğer bir kolay yolu ise bir kaşık yardımı elimize ile bir tane pirinç alıyoruz bunu ortasından ısırıyoruz içinde iğne ucu kadar bir beyazlık görmeniz lazım yani bütün etrafı pişmiş ama içinde iğne ucu kadar daha beyaz bir kısım görmeniz lazım bunu gördüğünüz zaman pişmiş demektir. Eğer bu beyazlık daha büyükse biraz daha zamanı var demektir. Tamamen yok olduysa risotto’nuzu fazla pişirdiniz demektir. Şöyle pişmiş aynı zamanda sert bir kıvamda olması gerekiyor risotto’nun. Sonra mantekatura (mantekatura İtalya’da risotto pişirme tekniği) yapıyoruz.

Risotto ’muzu ocaktan aldıktan sonra tereyağı atıyoruz siz isterseniz zeytinyağı ile de bağlayabilirsiniz yemeği. Sonra daha önceden rendelemiş olduğumuz parmesanı ekliyoruz. İsterseniz parmesan yerine kaymakta koyabilirsiniz.

Artık yemeğimizi tabağa alabiliriz. Bir parça fesleğen alıp süslemek için yemeğin tam ortasına koyabilirsiniz. Sonra domatesimizi alıp kesme tahtası üzerinde küçük parçalar halinde kesiyoruz. Ve yine risotto ’muzu süslemek için yemeğimizin üstüne serpiştiriyoruz. Risotto ’muz sıcak olduğundan domatesimiz soğuk olursa çok güzel bir kontrast yakalayacaksınız ve ağızınızda şok etkisi yapacak. Ellerinize sağlık afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu