Yemek İle İlgili Konular

Peynir Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Peynir Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler, beyaz peynir alırken öncelikle tadına bakılır daha sonra rengine bakılır. Beyaz peynirin renginin süt rengine yakın olması gerekir. Eğer almış olduğunuz peynir kar beyaz renginde ise o peynirden şüphelenebilirsiniz. Bazı beyaz peynirler geriye dönüştürülmüş peynirlerden yapılmaktadır. 1 kilo beyaz peynirin içinde en az 6 kilo kadar süt olması gerekmektedir. Kaliteli peynir deliksiz olmalıdır. Peynir mayalanırken içerisindeki bakteriler gaz oluşturur ve bu gaz nedeniyle peynirde delikler oluşur. Kaliteli peynir tüketmek için mümkün olduğunca gözü olmayan peynirleri tercih edin.

Bu yazımızda sizlere peynir seçerken dikkat edilmesi gereken özellikleri anlatacağız.

Sararma Varsa Almayın

Satın almak istediğiniz beyaz peynirin yüzeyinin tamamen beyaz olması gerekir. Peynirin kenarlarında sarılıklar, peynirin bozulmaya başladığının göstergesidir. Sararmaya başlayan beyaz peyniri kesinlikle almamanız gerekir.

Doğal Olanı Tercih Edin

Sağlığımız için doğal ürünler tüketmenin ne denli önemli olduğunu artık biliyoruz, o halde bu yolda gereken özeni göstermeliyiz. Peynir seçerken içeriğini dikkatlice inceleyin. Yapımında süt, doğal peynir mayası ve tuz dışında katkı maddesi kullanılan peynirleri tercih etmemeye çalışın.

Koklayın

Peynirin kokusu, kalitesini ve tazeliğini ele veren önemli bir detaydır. Satın almak istediğiniz peyniri mutlaka koklayın. Kokusunda herhangi bir yabancı koku, ekşilik ya da fermente edilmiş maya kokusu hissederseniz o peyniri satın almadan uzaklaşın.

Orta Sertlikte Olmalı

Peynirin iyi olduğunu gösteren bir önemli detay da sahip olduğu sertlik derecesidir. İyi bir peynir ne çok sert ne de yumuşak olmalıdır. Orta sertlikte, hemen dağılmayan, bulgur gibi ufalanmayan peynirler; tüketilmeye en uygun peynirler arasında yer alır.

Topak Topak Olmamalı

Eritme peynir tercih edecekseniz dikkat etmeniz gereken ilk noktalardan biri, peynirin içinin topak topak olmamasıdır. Eğer içerisinde erimeden kalmış peynir parçacıkları varsa bu, peynirin iyi olmadığını ele vermektedir. Aynı zamanda eritme peynir seçerken peynirden yağ veya su sızmamasına, ağızda sabunumsu ya da mayamsı bir tat bırakmamasına dikkat etmeyi de unutmayın.

Elastiki Olmamalıdır

Satın almak istediğiniz peynirin iyi olup olmadığını test etmenin etkili ve kolay yollarından biri de onun bıçakla nasıl kesildiğine dikkat etmektir. Elastiki bir yapıda olmayan ve bıçak değdiğinde kırılgan olmayan bir peynir daha kaliteli demektir.

Saklandığı Yere Dikkat Edin

Peynirin ideal saklanma derecesi 2 ile 4 derece arasında değişir. Eğer peyniri satın almak istediğiniz noktada bu gerekli koşul sağlanmamışsa peynirde zararlı bakteriler üremeye başlamış olabilir. Bu nedenle o peyniri satın almamanız daha uygun bir karar olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Metabolizma Nasıl Hızlandırılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu