Sağlık İle İlgili Konular

Kanal Tedavisi Ağrısı Nedir? Nasıl Geçer?

Kanal Tedavisi Ağrısı, ileri düzey diş çürümelerinde yapılan kanal tedavisi ile enfeksiyona uğrayan diş kökünün temizlenmesi işlemidir. Endodontik bir tedavi olan kanal tedavisi ağrısı nedir nasıl geçer merak edilen bir konudur. Enfekte olmuş diş kökü yani çeşitli mikroorganizmaların, bakterilerin istilasına uğrayan diş kökü kanal tedavisi ile yeniden sağlıklı hale getirilir.

Bu nedenle pulpa dokusu çıkarılır ve diş kökü temizlenir. Daha sonra dişe birtakım işlemler yapılarak kanal tedavisi tamamlanır. Yapılan kanal tedavisi ile birlikte tüm diş ağrıları ortadan kalkar. Bu tür bir tedavinin uygulanmasının en önemli amacı diş kaybını önlemek ve dişin fonksiyonunu yeniden kazanmasını sağlamaktır.

Dişteki bütün kanallar temizlenerek detaylı bir şekilde dezenfekte edilir. Son aşamada ise kanala hiçbir giriş yolu bırakılmaz. Bu nedenle dişin hasara uğramış her yeri dolgu ile doldurulur.

Kanal Tedavisinin Faydaları

kanal tedavisi ağrısı nedir
kanal tedavisi ağrısı nedir

Diş pulpası ne kadar ilerleyen mikkanal tedavisiroorganizmalar şiddetli ağrıya neden olur. Özellikle enfekte olmuş yani iltihaplanmış dişte birtakım lezyonlar gelişebilir. Bu nedenle diş ağrısı ve hassasiyeti ortaya çıktığı andan itibaren doğru teşhis konularak kanal tedavisi yapılmalıdır.

Ayrıca; kanal tedavisi ağrısı nedir nasıl geçer kapsamında, kanal tedavisinin faydaları şu şekildedir:

  • Kanal tedavisi ile diş yeniden onarılır ve diş kaybı ortadan kalkar

  • Kanal tedavisi son derece kolay ve pratik bir uygulamadır. Bu nedenle hastaların herhangi bir kaygı yaşamalarına gerek yoktur

  • Pek çok diş tedavisine göre kanal tedavisi daha hesaplı bir işlemdir

  • Kanal tedavisi sayesinde hasta dişlerini uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde kullanabilir

  • Diş kaybının olmaması ağızda çiğneme bakımından büyük kolaylık sağlar. Ayrıca diş yapısı estetik görüntülü korur.

Kanal Tedavisinin Süresi

Kanal tedavisini süresi kişiden kişiye değişiklik gösterir. Çünkü ağızda enfeksiyon kapmış diş ve kök sayısı işlemin süresini belirler. Bu nedenle tüm kanalların temizlenmesi, alınan sinir dokusu ve diş köklerinin temizlenmesi zaman alabilir.

Ayrıca bazı hastalara kanal tedavisi ile birlikte farklı tedavi yöntemleri de uygulanır. Tüm bu etkenler göz önünde bulundurulur ve kanal tedavisinin süresi yaklaşık olarak 45 dakika ile 90 dakika arasında değişkenlik gösterir. Bu da kanal tedavisi ağrısı nedir nasıl geçer konusunda yol gösterici olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu