Sağlık İle İlgili Konular

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı genel olarak yeni doğan bebeklerde sık sık görülen bir olaydır. Özellikle bebeklerde ki burun tıkanıklığının sebepleri arasında solunan havanın kirliliği, sigara dumanı gibi nedenler baş göstermektedir. Bu yüzden bebeklerin kaldığı odaların sık sık havalandırılması yapılması gereken en önemli noktalardan birisidir.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Genel olarak kış aylarında bebeklerde karşılaşılan en sık rahatsızlık burun tıkanıklığıdır. Bebeklerde Bulunan burun kanalları yetişkinlere göre daha dar olduğundan daha çabuk kuruyor ve tıkanmalarına sebep oluyor. Bu durum normal olmakla birlikte çok da endişelenecek bir durum değildir. Yeni doğmuş bebeklerde sıklıkla rastlanılan burun tıkanıklığı için başvurulan yöntemlerin başında tuzlu su, yastığının düz olması ve aspiratör bulunmaktadır. Ayrıca geniz eti de bebeklerde burun tıkanıklığına sebep olabilir. Bebeklerde burun tıkanıklığına en iyi gelecek olan yöntemlerin başında tuzlu su bulunmaktadır. Tuzlu su çözeltili olan burun spreylerini kullanarak burun tıkanıklığının önüne geçebilirsiniz. Bunun dışında burnu tıkanan bebeklerde geniz dolması ihtimali de bulunmaktadır.Burun akıntısının genzine dolmasının önüne geçmek için bebeklerin başını kaldıracak bir daha yastık konulabilir.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

burun tıkanıklığı
burun tıkanıklığı

Bebeklerde burun tıkanıklığı oldukça sinir bozucu bir durumdur. Nefes almakta zorlanan ve sürekli mutsuz, huzursuz olan bebekler büyük problem yaşarlar. Bu durumda da anneleri oldukça endişeli olmaktadır. Bebeklerde burun tıkanıklığının önüne geçmek ve engellemek için serum fizyolojik burun spreyleri oldukça kullanışlı bir yöntemdir. Yapılan bu yöntem ile hem bebeklerin yüzü gülecek hem de anneleri rahat bir nefes alacaklar. Burun tıkanıklığı olan bebeklerin sık sık emzirilmesi de gerekmektedir. Özelliklede ılık suyla yapılan banyolar mukusun akıtılmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca burun tıkanıklığının önüne geçmek için kullanılan bazı cerrahi yöntemler de mevcuttur. Tıkanıklığa neden olan duruma göre muayene ve yapılan test sonuçlarında cerrahi durum söz konusu ise doktor tarafından bu işlem yapılmalıdır.

Burun Tıkanıklığına İyi Gelen Şeyler

Bebeklerde burun tıkanıklığının önüne geçmek için evlerde uygulanacak bir çok basit ve etkili yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Burun spreylerini kullanarak tıkanıklığa sebep olan mukus dışarı atılır.
  • Tuzlu su bebeklerdeki burun tıkanıklığını etkili bir şekilde çözer.
  • Buhar bebeklerin burnu tıkayan mukusun gevşeyip akıtılmasına yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu