Sağlık İle İlgili Konular

İshale Ne İyi Gelir? En İyi Besinler

İshale Ne İyi Gelir, İshal birçok insanın hayatını olumsuz yönde etkileyen ve karın ağrısı, yorgunluk ve halsizlik gibi birtakım sorunlara neden olan önemli sağlık sorunlarından biridir. İshalin uzun bir süre boyunca devam etmesi halinde, vücutta fazla miktarda su kaybı yaşanır. Ortaya çıkan sıvı kaybının yeri doldurulmadığı zamanlarda daha ciddi sağlık sorunlarıyla da karşılaşılabilir. Bu nedenden dolayı, ishal olan kişilerin yeterli miktarda sıvı tüketmeleri gerekir. İshale ne iyi gelir?

İshale Ne İyi Gelir?

Su, tüketilen sıvıların başında gelir. Bunun yanı sıra ishale iyi gelen gıdalar ve bir takım yöntemler bulunur. Bu gıdaların tüketilmesi ve yöntemlerin uygulanması durumunda ishal olan bireyler genellikle ishali kısa bir süre içerisinde kolay şekilde atlatabilir.

İshali Önleyen Gıdalar Nelerdir?

İshal olan bireyler, genellikle yedikleri birçok gıdadan dolayı daha kötü durumlarla karşılaşabilmektedirler. Tüketilen gıdalar, vücutta oluşan ishali geçirmezken aksine bu durumun daha da ileri bir boyuta taşınmasına neden olabilir. Bu durumun önüne geçmek için ishali önleyen ve ishalden dolayı oluşan karın ağrısını geçiren, gıdaların ne olduğu araştırılır. İshale iyi gelen gıdaların başında haşlanmış patates gelir. Yağsız ve çok az miktarda tuz ile haşlanan patates, doyurucu ve tok tutma özelliğiyle bilinir. Bununla birlikte elma ve muz ishale iyi gelen besinlerdendir. Elma, sahip olduğu vitamin ve sıvı miktarından dolayı ishal olanların sıklıkla tükettiği önemli  meyveler arasında yer alır.

ishale ne iyi gelir

İshale İyi Gelen Mükemmel Besin: Yoğurt

Yoğurt, vücutta oluşan zararlı bakterilerin yok olması amacıyla sıklıkla kullanılan besinlerden biridir. Yararları herkes tarafından bilinen yoğurdun en önemli yararlarından biri de ishali hızlı bir şekilde geçirmesi ve ishale neden olan zararlı bakterilerin vücuttan atılmasını sağlamasıdır. Bununla birlikte içerisinde büyük oranda sıvı içeren yoğurt, bağırsakları çalıştırır ve bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olur. İshal sürecinde büyük oranda iştahsızlık yaşayan kişiler için yoğurt tam bir kurtarıcıdır. Pirinçle birlikte tüketilen yoğurt, ishali hızlı bir şekilde kesmesiyle bilinir. Yoğurttan yapılan ayran ise oluşan sıvı ihtiyacını gidermede kullanılan etkili yöntemlerden biridir. Genellikle evde yapılan yoğurdun tüketilmesi, daha iyi olacaktır.

İshalin Daha da Kötüleşmesine Neden Olan Besinler Nelerdir?

İshal olan kişilerin, fazla tüketilmesi sonucunda hızlı kilo artışı, obezite ve birçok sağlık sorununa sebep olan kızartmalar ve aşırı yağlı yiyeceklerin tüketiminden kaçınmaları gerekir. Bu tür besinlerin yararı olmamakla birlikte daha çok zararı vardır ve vücuttan atılmaları da oldukça uzun sürebilir. Yağlı yiyecekler ishal olan kişileri daha kötü etkiler ve asla bu süreçte tavsiye edilmez. Bunun yanı sıra abur cubur, hazır paketli gıdalar ve çikolata gibi yağ ve şeker oranı yüksek gıdalardan da uzak durulması gerekir. İshal olanlar besinlerin yeterli miktarda pişmesine özen göstermeli, çiğ ve pişmemiş olan gıdalardan da uzak durmalıdır.

İshali Önlemek İçin Uygulanan Diğer Yöntemler

Evde kolaylıkla uygulanan bu belli başlı yöntemler ve besinler, büyük oranda fayda sağlar. İshalin daha farklı boyutlara ulaşması ve uzun bir süre devam etmesi durumunda doktora başvurulması gerekebilir. Doktor tarafından reçete edilen ve ishale iyi gelen toz ve ilaçlar bulunur. Doktorlar, gerekli gördüğü hastalara bu tedavileri de uygulayabilmektedirler. Kullanılan ishal tozları, doktor tarafından reçete edilmeli ve gereksiz yere kullanılmamalıdır. İshalden sonra oluşan sıvı kaybını önlemek için bol bol su tüketilmesi gerekir. Sürekli karşılaşılan bir diğer durum ise kilo kaybıdır. Besin değeri fazla olan yağsız et ve et ürünleri tüketilmesi ile de oluşan açlık giderilebilir.

 

İlginizi Çekebilir: Karın Ağrısı ve İshale Ne İyi Gelir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu