Sağlık İle İlgili Konular

Gül Çayının Faydaları Nelerdir?

Gül Çayının Faydaları, aromatik bir kokuya sahip olan gül çayının faydaları arasında saçları ve cildi beslemesi, kilo verme, bağışıklık sistemini güçlendirme ve idrar söktürme gibi birçok faydası bulunmaktadır. Gül çayı, gül yaprakları ile hazırlanmaktadır. Bu çayı günde 1 bardak kadar içtiğinizde içinde bulunan sitrik asit, pektin, C vitamini ve malik asitten vücudunuz yararlanabilir.

Gül Çayının Faydaları

Gül yaprakları antiseptik, anti inflamatuar ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Evde kolay bir şekilde hazırlayabileceğiniz çay ile sivilcelerin azalmasını ve cildinizin daha sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz.de etkindir. Gül çayı cildin nem seviyesini arttırır ve yalnızca içecek şeklinde değil, cilde sürülerek de ciltteki lekelerin giderilmesini sağlayarak cildin daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.

Sahip olduğu A ve E vitaminleri sayesinde güçlü antioksidanlara sahiptir. Bu durum cildi olumlu yönde etkiler. Nemlendirilmiş bir cilt oldukça sağlıklıdır. Gül çayı vücuttan serbest radikallerin uzaklaştırılmasını sağlayarak kırışıklıkların ve ince çizgilerin azalmasına yardımcı olur. Anti alerjik etkilere sahip olan gül çayı, vücuttaki alerjik bölgeler için de sürülerek uygulandığında tahriş olan bölgeleri tedavi ederek cildin yumuşamasını sağlar.

gül çayının faydaları
gül çayının faydaları

Gül yapraklarını ezip 1 bardak kadar kaynamış suya ekleyin. Güllerin rengi suya çıkana kadar 5 ile 10 dakika kadar bekletin ve ardından süzerek için. Günde 2 defa içilebilen gül çayı sayesinde iştahınızın azalması sağlanır ve kalori almadan zayıflamanıza da yardımcı olur.

Kadınların regl dönemlerinde yaşadıkları şiddetli ağrı ve sancılar, gül çayı ile birlikte hazırlanan bitki çayı içildiğinde azalacaktır. Bir miktar bala karabiber tozu ekleyerek gül çayını da bu karışımı ekleyin. Böylelikle ağrılar azalacak ve adet döneminde yaşanan sızlamalar, düzensiz adet dönemleri gibi sorunlar azalacaktır.

Gül Çayı Antidepresan Etkiye Sahiptir

Stresli ve yorucu bir günün ardından içilen gül çayı rahatlamanızı sağlar. Antidepresan etkiye sahip olan gül çayı, hormon değişiklikleri nedeniyle meydana gelen uyku problemleri ve duygu bozukluklarına iyi gelecek, daha sakin olmanıza yardımcı olacaktır. Bunun için yatmadan yaklaşık 1 saat önce gül çayı içebilirsiniz.

C vitamini içeren gül yaprakları, vücudunuzun bağışıklık direncini artıracaktır. Günde iki fincan kadar gül çayı içerek vücudunuzdaki enfeksiyonları azaltabilir ve daha dirençli ve güçlü olmanıza yardımcı olur.

Gül çayından günde 2 bardak kadar tüketerek idrar yollarında oluşan enfeksiyonları azaltabilirsiniz. Gül çayının dirüetik etkisi ile idrar yollarının temizlenmesi sağlanır. İdrar yolları için gül çayını kullanmadan önce gülü önce havanda biraz ezerek daha sonra suya eklemelisiniz.

İlginizi çekebilir: Kedi Otu Çayının Faydaları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu