Sağlık İle İlgili Konular

Kron Tedavisi Nedir? Kron Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş kaplama yöntemlerinden biri olan kuron kaplama daha çok diş aşınmalarında ve kırılmalarında kullanılır. Kron tedavisi nedir, nasıl yapılır, kimlere uygulanır ve nerelerde yapılır konusu merak ediliyor. Kron tedavisi deformasyona uğramış ya da çürümüş dişler üzerine yapılan kaplama işlemidir. Kaplama malzemesi olarak genellikle porselen kullanılır. Dolgunun istenilen faydayı sağlamaması halinde kuron kaplama tedavisi tercih edilir.

Uygulanan bu tedavi yöntemi ile dişler yeniden sağlıklı hale gelerek çiğneme fonksiyonunu sorunsuz bir şekilde gerçekleştirirler. Aynı zamanda şekli bozulmuş, rengi kararmış dişler de kuron kaplama ile daha estetik bir görünüme sahip olurlar. Kaplama için hastanın diş ölçüleri alınır ve ölçüler doğrultusunda teknisyenler tarafından hazırlanır.

Kron Kaplamanın Avantajları

Hastanın beklentisi ve ihtiyacı doğrultusunda dişe uygulanan kuron kaplamalar dişin görsel ve işlevsel olarak yeniden fonksiyonlu hale gelmesini sağlar. Bu nedenle kron kaplamanın avantajları şu şekildedir;

  • Kullanılan malzemeler dişi uyum sağladığından dolayı doğal bir görüntü ortaya çıkar

  • Kuron kaplamalar yapı itibariyle son derece dayanıklıdır. Bu nedenle uzun ömürlü bir özelliğe sahiptir

  • Estetik açıdan oldukça hoş bir görüntüye sahiptir. Aynı zamanda kaplamalar diş etleri ile uyum sağlar

  • Bazı hastaların kullanılan kaplamalara karşı alerjisi bulunur. Bu nedenle kuron kaplama içerisinde bulunan maddeler herkes tarafından kullanılabilir. Çünkü içeriğinde bulunan kimyasallar vücuda uyumlu üretilirler. Bu nedenle herhangi bir reaksiyona yol açmazlar.

Kron Kaplama Tedavi Süresi

kron tedavisi nasıl yapılır
kron tedavisi nasıl yapılır

Dişleri onarmak ve işlevsel hale getirmek amacıyla kullanılan kron kaplama tedavi süresi toplamda 2-3 seansta tamamlanır. Kontrollü bir şekilde yapılan kaplama uygulamasındaki amaç dişin istenilen şekilde yerleşmesidir. Bu nedenle hekimler tarafından her seans arasına belli bir zaman dilimi konulur. Böylece kaplama süreci özenli ve dikkatli bir şekilde ilerler.

Kron Kaplama Malzemeleri

Deformasyona uğramış bir dişi yeniden eski haline getirmek amacıyla diş tedavisinde kaplama kullanılır. Bu kaplamalardan biri olan kuron kaplamalar çeşitli malzemeler kullanılarak hazırlanır. Kron kaplama malzemeleri içerisinde porselen bir diğer ismi ile seramik, kompozit, farklı özelliklere sahip alaşımlar ve akrilik malzemesi tercih edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu