Sağlık İle İlgili Konular

Mate Çayı Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

 

Mate Çayı Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir? içinde barındırdığı A, B1, B2, B3, B5, C ve E gibi vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, selenyum, klorofil, fosdor demir ve manganez minerallerini de içerir. Mate yaprağında ayrıca protein taşı olan 15 aminoasit türü bulunur. Yüksek oranda olan vitamin ve mineraller ile insan sağlığına oldukça fayda sağlar.

Mate Çayı Nedir

Mate çayı, yerba mate bitkisi yapraklarından elde edilir. Güney Amerika coğrafyasının çayı olduğu gibi Paraguay çayı olarak bilinir. Özellikle Arjantin, Bolivya, Brezilya ve Paraguay coğrafyasında yetişen Mate bitkisi oldukça şifa verir ve insan vücuduna pek çok fayda sağlar. Yüksek vitamin ve mineral içerdiği gibi yüksek oranda kafein de içerir.

Mate Çayı Faydaları

Güney Amerika’nın çaylarında olup yerli halk tarafından uzun süredir kullanılır. Geleneksel bitki çaylarından olduğu gibi alternatif tıbbın da göz bebeğidir. Antioksidan zengini olan çay öncelikle bağışıklık sistemini güçlendirir ve kişiyi hastalıklara karşı korur. Bağışıklık artıran çay aynı zamanda yaşlanma belirtilerini de yavaşlatır.

Metabolizmanın çalışmasını sağlar. Kişiyi uyarır ve enerji verir. Bunların yanı sıra pek çok kanser türü ile savaşır. Özellikle gırtlak ve mesane kanseri üzerinde bilimsel araştırmalar bulunur. İçeriğinde bulunan matein etken maddesi ile yağla savaşır. Matein ile metabolizma hızı artar. Yeme krizlerini de bastıran özelliği ile gereksiz kalori alımı engellenir.

Stres seviyesini azaltır ve uykusuzluk ile başa çıkar. Sindirim sistemini çalıştırır ayrıca ağız kokusunu yok eder. Midede bakteri oluşumunu da azaltır. Fit kimyasallar ile kalp ve damar sağlığını korur. Zihni açar ve kişinin odaklanmasını sağladığı gibi vücuttan ödemin atılmasına ve şişliklerin giderilmesine yardımcı olur.

mate çayı nedir

Mate Çayı Zayıflatır Mı?

Mate çayı zayıflatır mı yorumlar için obezite tedavisinde kullanımı oldukça yaygın olup yağ yakmayı hızlandırır ve vücutta olan suyu dışarı atar. Metabolizması yavaş çalışan insanların özellikle bu çayı tercih etmesi gerekir. Mate çayı kaç kilo verdirir cevabı için ise 45 günde 5 kilo verdirdiği söylenebilir.

mate çayı

İştah kesen yapısı ile sindirim sisteminin rahatlatmasını sağlar ayrıca idrar söktürücü özelliği ile ödem attırır. Kafein ve klorojenik asit ile hem zihinsel hem de fiziksel yorgunluğu yok eder. Diyabeti olan kişilerin kan şekerini düşürür.

İçeriğinde bulunan vitaminler ile kalp sağlığı korunduğu gibi kan dolaşımı da kontrol altına alınır. Yeşil çaya kıyas ile daha antioksidan barındıran çay bu sayede vücuda zararı olacak maddelerin vücuttan atılmasını sağlar. Kolesterolü kontrol altında tuttuğu gibi kalbi destekler ve kalbin daha iyi çalışmasına destek olur.

Depresyonu önleyen çay ayrıca yaşanan depresyonu da iyileştirir. Kaygıyı azaltarak kişi üzerinde rahatlatıcı bir etki sağlar. Sinüsleri açmada etkili olan çay aynı zamanda alerjilerin hafiflemesine de yardımcı olur.

Mate Çayı Nasıl Kullanılır?

Mate çayı nasıl kullanılır, kurutulmuş ve minik hale getirilerek kullanılır. Mate çayı nasıl yapılır son zamanlarda sıklık ile sorulan sorular arasında bulunur. Çayın hazırlanmasında öncelikle yapraklar kaynamış suya atılır. 5 dakika bu şekilde demlenmesinin ardından içime hazır hale gelir. Kişinin isteğine göre tatlandırmak amaçlı çubuk tarçın kullanılabilir.

Mate Çayı Zararları

Her ne kadar faydası olsa da aşırı kullanımda zararları ortaya çıkar. Mate çayı zararları arasında çok ve gereksiz kullanım doğrultusunda uykusuzluk ve kalp çarpıntısı görülebileceği gibi asabiyet de meydana gelebilir. Çayın zayıflamak için kullanılması durumunda da 3 hafta içilip minimum 2 hafta ara verilerek içilmesi önerilir.

Hamile ve emziren annelerin tüketimi önerilmez iken ayrıca kalp hastaları ile tansiyon hastalarının tüketimi için doktor tavsiyesi gerekir. Düzenli ilaç kullanımın olması halinde de doktora danışmak önem taşır.

 

İlginizi çekebilir: Ekinezyanın Faydaları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu