Sağlık İle İlgili Konular

Diyafram Nefesi Nasıl Alınır?

Diyafram Nefesi Nasıl Alınır, nefes alıp vermenin yaşam belirtisi olduğunu hepimiz biliyoruz. Fakat nefes alıp vermek sadece yaşama belirtisidir. Sağlıklı yaşamak için ise gerekli olan doğru nefes alıp vermektir. Doğru nefes alıp vermek refleksten öte öğrenilebilir ve rehabilite edilmesi mümkün bir durumdur. Kalp tüm organlarımıza oksijen taşıma görevi ile zaten yeterli bir yüke sahiptir. Yeterli bilinci taşımadan aldığımız her nefes aslında kalbimizin yükünü arttırmaktan başka bir şey değildir.

Diyafram Nefesi Alma Yöntemi Nedir?

Diyafram nefesi alırken nefes alışveriş süresi uzun olmaktadır. Diyafram nefesi alırken alınan nefes burundan alınıp ağızdan verilmelidir. Diyafram nefesi çalışmaları yaparken mutlaka bilinçli ve dikkatli yapmak gerekir. Doğru nefes alma yöntemi olan diyafram nefesi alırken önce diyaframı hissetmek sonra da kullanma kabiliyetini geliştirmek gerekmektedir. Bu ise teknik bir çalışma sürecinden geçer.

Diyafram Nedir?

Diyafram önemli bir solunum kasıdır. Karın boşluğu ile göğüs boşluğunu birbirinden ayıran yassı kubbe şeklindeki geniş anatomik kas yapısı olarak tanımlayabileceğimiz diyafram lifli bir yapıya sahiptir.

Diyafram Nefesi Nedir?

diyafram nefesi

Diyafram nefesi, nefes alırken akciğerlerimizin tam kapasite ile çalışması anlamına gelmektedir. İnsanlar iki şekilde nefes alır. Birincisi akciğerlerin yalnızca üst kısmı yani göğüs kafesi kullanılarak alınan nefestir. İkincisi ise yani olması gereken diyafram nefesidir. Diyafram nefesi alırken karın boşluğu ile göğüs boşluğu arasında yer alan diyafram kası kasılarak akciğerlere daha fazla oksijen gitmesi sağlanmış olur. Doğru olan nefes alma tekniği budur.

Diyaframın Vücudumuzdaki Görevi Nedir?

Lifli bir kas yapısı olan diyafram vücudumuzun en önemli organlarından biridir. Diyafram kası kullanılarak alınan doğru nefesin amacı akciğer potansiyelini arttırmak ve vücudumuza daha fazla oksijen girmesini sağlamaktır. Burada önemli olan nefes alırken diyaframın tamamının kasılıp gevşemesi ile akciğerdeki karbondioksit gazının dışarı atılmasıdır. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu doğru nefes alma tekniği olan diyafram nefesi sayesinde akciğerlerimizin tamamının çalışmasını sağlayabiliriz.

İhtiyaç duyduğumuz doğru nefes alma tekniği olan diyafram nefesi en doğru şekilde bebekken yaptığımız nefes alma şeklidir. Doğuştan her insanın bildiği ve bebekken uyguladığı doğru nefes alma tekniğini ilerleyen zamanlarda kişiliğimiz oturmaya başladıkça değiştiririz. İstem dışı olan bu değişiklik vücudumuzun birçok yönden sağlığını kaybetmesine neden olmaktadır.

Doğru nefes alma tekniği olan diyafram nefesi almayı sonradan yapacağınız egzersizler sayesinde yeniden öğrenmemiz mümkündür.

Diyafram nefesi almanın vücudumuza birçok faydası vardır. Bu faydaları şöyle sıralayabiliriz;

 • Diyafram kasının kasılmasını sağlayan nefes olan diyafram nefesi sağlığımız açısından hayati bir öneme sahiptir.
 • Aldığımız her diyafram nefesi ile sindirim sistemimiz daha sağlıklı ve dengeli çalışmaya başlar. Böylece bağırsaklarımız uyarılmış olur ve sindirim sistemimiz düzenli ve dengeli çalışır.
 • Diyafram kasının etkin kullanılması anlamına gelen diyafram nefesi sayesinde sinir sistemimiz dengelenir.
 • Diyafram nefesi sayesinde kan dolaşımımız da olumlu etkilenerek toksik maddelerin atılımını hızlandırır.
 • Nefes nefese tabirini hepimiz biliriz. Çabuk yorulma anlamına gelen bu durumun nedeni yanlış nefes tekniği ile nefes almamızdan kaynaklanmaktadır. Nefes nefese kalmak rahat konuşma ve etkili sunum yapma kapasitemizi azaltacaktır. Bunun önüne geçmek ise diyafram nefes sayesinde olur.
 • Özellikle yaşadığımız yoğun stres ve gerginliği azaltmak için doğru nefes almanın önemi büyüktür.
 • Yaptığımız işe odaklanmayı kolaylaştırır.
 • Panik ve endişe hissini azaltır.
 • Diyafram nefesi vücuda giren oksijen miktarını artıracağı için cildin canlanmasını sağlar.
 • Uykuya dalma problemi yaşayanlar diyafram nefesi sayesinde uykularını düzene sokabilir.
 • Diyafram nefesi sayesinde kalp hastalığı riski azaltılabilir.
 • Diyabet riskini azaltmaktadır.
 • Doğru nefes alma tekniği olan diyafram nefesi sayesinde yaşlanma etkileri geciktirilebilir.
 • Kilo kaybını kolaylaştırıcı etkisi vardır.

Doğru diyafram nefesi almayı öğrenmek yaşamımızı kolaylaştırmak için gereklidir.

İlginizi Çekebilir: Kansızlık Sinirlilik Yapar mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu