Sağlık İle İlgili Konular

Saçkıran Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Saçkıran hastalığı tedavisi nasıldır? Doğal ve bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir? Saçkıran hastalığı tamamen iyileşir mi? Bu hastalık neden olur ve tedavide dikkat edilmesi gerekilen hususlar nelerdir? Haberimizde bu konuların detaylarını vereceğiz.

saç kıran hastalığı
saç kıran hastalığı

Kıl ve saç kaybı olarak da tanımlanan bu hastalık her yaşta görülme özelliğine sahip olup genellikle bireyin içinde bulunduğu olumsuz koşullar ve kötü psikoloji bu hastalığın ortaya çıkmasında etkin bir rol oynamaktadır. 20 yaş ve altındaki bireylerde çok seyreden bir rahatsızlık olup tedavisi de mümkündür.

Saçkıran hastalığının sebepleri nelerdir?

Aile ve soyun durumu yani genetik faktörlerin yanı sıra kişinin psikolojik durumu bu hastalığın ortaya çıkmasında etkendir. Bunun yanı sıra aşağıdaki birçok unsur da bu hastalığın ortaya çıkmasında etkili rol oynamaktadır.

Stresten dolayı saç dökülmesi

Stres hemen hemen bireyin gün içerisinde yeterince içinde bulunduğu durumdur. Gerek iş yoğunluğu gerekse diğer iç faktörler stresin ortaya çıkmasında etkilidir. İşte bu stres kaynaklı hastalıklardan birisi de saçkıran ve saç dökülmesi hastalığıdır. Malesef ki saçkıranın en büyük dostu strestir. Psikolojik danışman ile destek alınarak bu sorunun üstesinden yardımlarla gelinebilir.

Kötü beslenme saçkıran hastalığına sebep olabilmektedir

Gün içerisinde yediğimiz yemekler, abur cuburlar ve içecekler birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Önemli olan düzgün beslenmek ve sağlıklı gıdalar tüketmektir. Abur cuburu fazla tüketmek saçkıranın yanı sıra birçok hastalığa da sebebiyet verebilir. Dolayısıyla doktorların önerdiği kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği olarak en az üç öğün şeklinde çok yağlı olmayan yiyecekler tavsiye edilip, yenmelidir.

Saçkıran hastalığının tedavisi nelerdir?

Öncelikle hastalığın sizde baş gösterdiği anda ilgili hekime görünmenizi tavsiye ediyoruz. Burada başlanılacak erken tedaviyle bu hastalıktan kurtulma şansına sahip olabilirsiniz. Özellikle bu hastalık için hekimler kortizonlu kremler vermektedirler. Bu kremi hekiminizin önerdiği dozda ve doğrultuda sorunlu bölgeye uygulamanız yeterli olacaktır. Kortizon böbrek üstü beziyle alakalı bir durum olduğundan çok fazla ve uzun süreli kullanılması vücutta yan etkilere ve olumsuz durumlara sebebiyet vermektedir. Bu yüzden mutlaka hekim kontrolünde kullanılmalıdır.

Eğer krem ile bir sonuca ulaşamazsanız hekim bu sefer farklı kremler verebilir ve günlük dozda oynama yapılabilir. Çabucak iyileşme göstermeyen saçkıran hastalığında sabır en büyük tedavi etkenlerinden biridir. Bu yüzden kişinin dirayet göstermesi çok önemlidir.

Doğal ve bitkisel çözümlerle saçkıran nasıl tedavi edilir?

Bu hastalık için birçok uzman sarımsak tedavisini önermektedir. Sarımsak saçkıran hastalığında sıkça kullanılır. Kişi sarımsağı sorunlu bölgeye sürebilir. Tek başına sarımsak bu konuda yeterli olmayabilir. Yine de bizim önerimiz bir hekim doğrultusunda tedaviyi sürdürmenizdir.

Sağlıklı günler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu