Sağlık İle İlgili Konular

Köprü Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır?

Köprü tedavisi, insan vücudunda önemli bir fonksiyona sahip olan dişler sağlıklı bir yaşamın önemli bir parçasıdır. Bu nedenle günümüzde diş kayıplarını önlemek için oldukça geliştirilmiş yöntemler bulunur. Fakat bazı durumlarda diş kayıpları yaşanır ve bu durum ağız sağlığını olumsuz etkiler. Günümüz teknolojik imkânları doğrultusunda diş kayıplarının neden olduğu olumsuzlukları ortadan kaldırmak amacıyla köprü diş kullanılır. Köprü tedavisi nedir, nasıl yapılır merak konusudur.

köprü teköprü tedavisidavisi
köprü tedavisi

Köprü tedavisi diş eksikliği durumunda uygulanır. Ağızda diş eksikliğinden dolayı meydana gelen boşlukları doldurmak amacıyla sağlam dişler ile eksik dişlerin olduğu alanda bir köprü kurulur. Böylece komşu dişlerden alınan desteklerle sağlıklı bir köprü kurulmuş olur.

Köprü Tedavisi Çeşitleri

Diş sağlığı üzerinde durulması gereken önemli bir konudur. Bu nedenle günümüzde diş sağlığına önem verilmekte ve diş sağlığı için gerekli diş tedavileri uygulanıyor. Dolayısıyla diş kayıplarının yaşanması halinde kullanılan köprü çeşitleri şu şekildedir;

  • Geleneksel Köprü: Geleneksel diş köprüsünde kaybedilen diş yerine göre ayarlanan gövde dişler hazırlanır ve bu gövde dişler kron kaplamalarla diğer dişlere tutturulur.

  • Maryland diş: Bu köprü diş çeşidi daha çok estetik açıdan önemli özelliği sahip olan ön dişlerde tercih edilir. Eksik diş yerine hazırlanan yeni dişler komşu dişlere arkadan tutturulur. Bu özelliğinden dolayı Maryland diş köprüsü tutuculuk özelliğinden dolayı diğer köprü yöntemlerine göre daha zayıftır.

  • Serbest sonlu diş köprüsü: Bu köprü çeşidi eksik dişin yan tarafında bulunan sadece sağlam bir diş ile beraber uygulanır. Hazırlanan eksik diş komşu dişe tutturulur.

Eksik Dişler Neden Tedavi Edilmelidir?

Genetik yatkınlık ve düzenli ağız bakımının yapılmaması gibi nedenlerden dolayı diş kayıpları meydana gelir. Eksik dişler neden tedavi edilmelidir sorusu sıklıkla sorulur. Eksik dişler doğru tedavi yöntemleri ile tedavi edilmelidir çünkü hem çiğneme problemine yol açar hem de ağız çevresinde bulunan dokuları olumsuz etkiler.

Besinler sağlıklı çiğnenmeli için sindirim sistemi olumsuz etkilenir. Bu durum beraberinde birçok hastalığa yol açar. Hızlı kilo alımı başlar ve kişinin konuşması zorlaşır. Ayrıca eksik dişler estetik açıdan da kötü durur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu