Sağlık İle İlgili Konular

Fesleğenin Faydaları Nelerdir?

Fesleğenin Faydaları Nelerdir, fesleğen faydalarından yararlanmak için pek çok değişik yöntem bulunuyor. Kökleri, yaprakları, bütün olarak tüketilebilen fesleğenin faydaları arasında en çok bilineni sahip olduğu antiseptik etki ile vücudu yeniden yapılandırabilmesidir. Fesleğenin faydaları arasında kalp sağlığını düzenlemesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, diyabet rahatsızlığına etkisi, kanserden koruması, stresten arındırması ve sindirim sistemini güçlendirmesi bulunur. A, B2, E, K ve C vitaminlerinin yanı sıra çinko, kalsiyum, bakır, demir, yüksek oranda manganez ve magnezyum mineralleri bulunmaktadır.

Fesleğenin Faydaları

Fesleğende bulunan flavanoidler koroner, kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar ve atardamarlarda meydana gelebilecek pıhtılaşmanın oluşumunu da engeller. Yapılan bazı araştırmalar neticesinde fesleğen, kalp rahatsızlıklarının önlenmesinde oldukça etkili iken ayrıca kötü kolesterolün düşürülüp iyi kolesterolün yükselmesinde de etkendir.

Fesleğen, özellikle de boğaz ağrıları için oldukça etkili bir besin kaynağıdır. Fesleğen yapraklarını sıcak suda demleyerek içtiğinizde hem sağlığınız için iyi gelecektir hem de bu suyla gargara yaptığınızda boğaz ağrıları da geçecektir.

fesleğenin faydaları nelerdir
fesleğenin faydaları

Fesleğenin anti stres etkisi bulunmaktadır. Pek çok insan tarafından tüm dünyada bu durum bilinmektedir ve sakinleşmek için insanlar fesleğeni tercih etmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirici güce sahip olan fesleğen, kaygının ve duygusal stresin azalmasına yardımcı olur, stres hormonunu düzenler. Vücut organlarını hem duygusal hem de stresten koruyan fesleğen, çay olarak da tüketilebilir ve stresten uzaklaşmanızı sağlar.

Düzenli fesleğen tüketimi ile kanser hücrelerinin çoğalması ve yok olmaları sağlanabilir. Düzenli bir şekilde fesleğen gün içinde tüketildiğinde vücudunuz için antikanser etki oluşturur. Özellikle de pankreas ve meme kanserlerine karşı oldukça faydalıdır.

Kanserin yanında diyabet hastaları için de fesleğen oldukça faydalıdır. Kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur ve tip 2 diyabet rahatsızlığı bulunanların insülin direncini dengelemelerini sağlar. Yapılan bazı araştırmalar sonucunda kan şekeri düşüklüğü ya da yüksekliği fesleğen ile birlikte dengelendiği görülmüştür. Fesleğenin kan şekerini düzenlemesi ile birlikte kolesterolü de dengeler. Eğer kolesterol ve kan şekeri dengesizse kilo alabilirsiniz. Bu iki faktörü dengeleyen fesleğen ayrıca stres hormonunu da dengeler ve kilo vermenize yardımcı olur.

Fesleğende bulunan vitamin, antioksidan ve mineraller vücuttaki bağışıklığı güçlendiren mikro besinlere sahiptir. Böylelikle fesleğen sayesinde üst solunum yolları onarılır, astım ve bronşit rahatsızlıkları, kış mevsimi hastalıkları ve pek çok ateşli hastalığa karşı bünyenizi korur.

Fesleğen suyu ya da fesleğenle yapılan çay ağızda gargara yapılırsa ağızda oluşan plakları önleyen bir antibakteriyel görev görmektedir. Sabah veya akşam yatmadan önce yapılacak gargara ile ağızdaki mikrobikler önlenebilir.

İlginizi çekebilir: Reishi Mantarının Faydaları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu