Sağlık İle İlgili Konular

Grip Belirtileri Nelerdir?

Grip, Aniden başlayan ateş, halsizlik, boğaz ağrısı, kas ağrısı, öksürük ve nezle gibi belirtilerle seyreder.  Grip kusma, bulantı, kulak iltihabı ve karın ağrısı yapabilir ve zatürreye kadar götürebilir. 39 derecenin üzerinde ateş, şiddetli olan kas ağrıları ve halsizlikler sebebiyle 3 ila 7 gün yatağa mahkum bırakabilir. Bazen çok nadir görülse de ensefalit olarak adlandırılan beyin iltihaplanması gibi ciddi hastalıklara sebep olabilir.

Grip Nasıl Bulaşır?

Hastalığın virüsünün hava yoluyla bulaşması en başta kapalı ve kalabalık olan mekanlarda meydana gelir. Hapşırırken ve öksürürken etrafa yayılan ve ellere bulaşan damlacıklarla gerçekleşme ihtimali vardır. Grip kapmış olan kişilerin burun ve ağız akıntıları ile temas etmiş eşyalar aracılığıyla bulaşabilir.

Soğuk Algınlığı ile Grip Arasında Fark Nedir?

Ateş yükselmeden soğuk algınlığı, hapşırma, burun akıntısı gibi belirtiler ile kendisini gösteren, halsizliğe yol açmadığından yatak istirahati gerektirmeyen hastalıktır.

Hastalığın Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Gribe bağlı olarak ortaya çıkan belirtilerin tedavileri yapılır. Tedavide bol sıvı ve meyve suyu tüketilebilir. Yatak istirahati önerilir. Antibiyotik kullanımı gereksizdir.

Gripten Nasıl Korunmak Gerekir?

grip belirtileri
grip belirtileri

Gripten korunmak için en başta vücut direncinin düşmesi engellenmelidir. Yaşanılan mevsime göre giyinmek gerekir ve bol sulu gıdalar tüketilmelidir. Taze sebze ve meyve tüketimi yapılmalıdır. Hastalığa yakalanan insanlardan uzak durulmalı ve ortak eşya kullanımından kaçınılmalıdır.

 

Gripte Antibiyotik Verilmez

Grip olunca hemen antibiyotik takviyesi yapılır. Ama bu düşünce yanlıştır. Çünkü gribe antibiyotik etki etmez. Fakat 10 günü geçmiş olan grip hastalığında sinüzit gelişmesi olmuşsa, zatürre gelişmişse antibiyotik gereklidir. Bu durumların anlaşılması da 39 dereceye çıkan ateş sonrası doktorunuzun muayenesi ile olur. Bu nedenle 10 gündür süren grip hastalığınızı varsa doktorunuza gitmenizi öneririz.

Grip astım hastalarında neden önemlidir?

Astım hastalığı olan kişilerde grip krize neden olabilir. Astım krizlerinin en sık nedeni (%80) gribal enfeksiyonlardır. Bu sebeple astım hastalarının aşı olması önerilir.

Sonuç Olarak;

  • Tedavide istirahat ve bol sıvı alınmalıdır.
  • Gripte antibiyotik pek işe yaramaz
  • Grip sonrası sinüzit, kulak iltihabı ve zatürre gerçekleşebilir.
  • Sık olarak görülen bir hastalıktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu