Sağlık İle İlgili Konular

Şeker Otu Faydaları Nelerdir?

Şeker otu, stevia adıyla da bilinir. Adından da anlaşılabileceği gibi daha çok tatlandırmak amacıyla kullanılan şeker otu genellikle Çin, Japonya, Paraguay ve Brezilya gibi ülkelerde daha çok kullanılmaktadır. Şeker otunun faydaları arasında cildin beslenmesi, zayıflamaya yardımcı olması, kan basıncını düşürmesi, diyabet sağlığı, daha güçlü kemikler, komple ağız bakımı yapması ve kanserden korunması olmak üzere birçok faydası bulunmaktadır.

Şeker Otunun Faydaları

Diğer adıyla stevia bitkisi sahip olduğu antibakteriyel etki ile ağızda yer alan bakterilerin giderilmesini sağlar Şeker otu ağız temizleme suları ve diş macunlarında ana madde olarak kullanılır. Diş etlerinde meydana gelen iltihaplanmaları engeller.

Şeker otunun en etkili özelliklerinden birisi de kan şekerini düzenlemesidir. Şeker hastaları için kullanılabilen şeker otu, diyabet rahatsızlıklarının meydana getirdiği semptomların azalmasında yardımcı olur.

Yapılan bazı araştırmalar sonucunda şeker otu tüketimi ile trigliserit ve kötü kolesterol düzeylerini azalttığı belirlenmiştir. Kolesterol seviyesini düzenleyen şeker otu, iyi kolesterolün yükselmesi için de kullanılmaktadır.

Şeker otundaki bileşenlerde güçlü antioksidanlar bulunur. Sahip olduğu antioksidan içeriği ile birlikte vücudunuzu kanser riskine karşı korur. Serbest radikallerin önlenmesinde de etkili olan şeker otu sağlıklı hücreleri korur ve kanser olmalarını engeller ve böylelikle kanser hücrelerinin çoğalmasını da engellemiş olur.

Şeker Otu ile Kilo Verme

şeker otu
şeker otunun faydaları

Şeker otunda yer alan içerikler düşük kalori oranlarına sahiptir. Bu nedenle de şekere göre daha tatlıdır. Şeker otu ile birlikte hazırlanan tatlı ve kekler, şekerle hazırlananlara göre daha az kalorilidir ve böylelikle kilo vermenize de yardımcı olur.

İçeriğinde şekerin tam tersi içerikler bulunduğundan kemik dokusunun artmasını sağlar ve yaşlılıkta meydana gelebilecek kemik problemlerine de iyi gelir. Kalsiyum oranının artmasını sağlayarak kemikleri güçlendirir. Böylelikle oluşabilecek kırıkları da engeller.

Cilt rahatsızlıkları arasında en sık rastlanan dermatit ve egzama gibi sorunların tedavisine yardımcı olur. Bu bölgelerdeki bakterileri yok ederek daha sağlıklı bir cilde kavuşmanızı sağlar.

Şeker otu idrarın söktürülmesini, kan damarlarının rahatlamasını ve de sodyumun vücudunuzdan kolay bir şekilde atılmasın sağlar. Kardiyovasküler rahatsızlıklarda da yardımcı olan şeker otu, oluşabilecek felç ve kalp krizi gibi kalp rahatsızlıklarının da oluşumunu engeller.

İlginizi çekebilir: Sebzeli Kol Böreği Tarifi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu