Sağlık İle İlgili Konular

Göbek Eritme Hareketleri Ne Zaman Yapılmalı?

Göbek Eritme Hareketleri, kadın ya da erkeklerin en çok şikayetçi olduğu konular arasında dışarıya taşan göbek sorunu bulunmaktadır. Vücudun kilo almasıyla birlikte göbek çevresinde yağlanma meydana gelir. Bu da insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Kötü görüntü oluşturması da kişilerde bazı psikolojik sorunları beraberinde getirir. Kilo problemi olan kişiler kalp, tansiyon, diyabet gibi sağlık sorunları ile de karşılaşmaktadır. Karın bölgesindeki yağlanmayı azaltmak için bazı göbek eritme hareketleri bulunmaktadır.

Göbek Eritme Hareketleri Ne Zaman Yapılmalı?

Bu hareketleri düzenli yaparak ve beslenmenize dikkat ederek göbek yağlarınızdan kurtulabilirsiniz. Az karbonhidrat ve lifli gıdalar tüketerek yağlanmaların önüne geçilebilir. Bol su tüketimi oldukça önemlidir. Taze meyve sebzeler yemek ve spor yapmak sayesinde sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz. Evde kendinizin yapacağı göbek eritme hareketleri nelerdir? Hemen inceleyelim…

  1. Yarım mekik(crunches): Sırt üstü yere uzanın. Dizlerinizi bükün. Ayak tabanlarınızı yere değdirin. Kolları başınızın arkasında birleştirin. Kollarınızdan güç alarak başınızı dize doğru götürün. Yatarken nefes alın, kalkarken nefes verin. Dize doğru eğilince birkaç saniye bekleyin ve öyle yatın. Böylelikle karın kaslarınız güçlenecektir.
  2. Bacak ile çember hareketi: Yere sırt üstü uzanın. Sağ bacağınızı dik olarak yukarıya kaldırın bir müddet bekletin ve indirin. Sonra diğer ayağınızda aynı işlemi yapın. Kol ve karın kasları için bu hareket oldukça idealdir. Hatta yaylı egzersiz aletleri de kullanarak bu hareketi yapabilirsiniz.
  3. Bisiklet çevirme: Sırt üstü yere uzanın. Elleri boyun bölgenizde birleştirin. Sol dizinizi sağ dirseğinize çapraz olacak şekilde yakınlaştırın. Aynı hareketi diğer dizinizde uygulayın. Bisiklet pedalı çeviriyormuş gibi yapacağınız bu hareketler karın kaslarınıza faydalı olacaktır.
  4. Kalça kaldırma hareketi: Sırt üstü yere uzanın. Avuç içlerinizi yere bırakın. İki bacağınızı birbirine yapışık olacak şekilde dik olarak yukarıya kaldırın. Ayaklarınızı kaldırdığınızda nefes verin, yatırdığınızda nefes alın. Başınızı ve omzunuzu yerde sabit tutun. Sadece bacaklarınızı hareket ettirin.
  5. Mountain climber hareketi: Avuç içlerinizi yere bırakın. Kollarınızı kırmayın. Bacakları geriye uzatın. Sağ dizinizi karın bölgenize çekin ve eski yerine götürün. Sol bacakta da aynı hareketi tekrarlayın.
  6. Plank hareketi: Yüz üstü yere yatın. Kolunuzu dirseklerden kıvırın yere uzatın. Ayaklarınızı parmak uçlarında duracak şekilde yukarıya kaldırın biraz bekleyin ve indirin. Bu hareket biraz zor fakat göbek yağlarını eritmek için idealdir.
  7. Flutter kicks hareketi: Yere sırt üstü uzanın. Ellerinizi başın arkasında birleştirin. Ellerden güç alarak başınızı kaldırın. Ayağınızı yerden yukarıya kaldırın. Tekrar aşağıya indirin. Diğer ayak için de aynı hareketi yapın.
  8. Ayakta yana sıkıştırma hareketi: Ayağa kalkın. Bacaklarınızı omuz hizasında açın. Yanlara doğru uzanın. Sırtınız dik olmalı ve öne doğru eğilmemelisiniz. Belli bir sıkılaşma hissedeceksiniz.

Göbek Eritme Hareketlerinin Sakıncalı Olduğu Durumlar

göbek eritme hareketleri

Kilonuzdan şikayetçi ve göbek yağlarınızın fazla olduğunu düşünüyorsanız yukarıdaki hareketleri yapabilirsiniz. Bazı bel ve boyun rahatsızlığı olanların vücudunu zorlayıcı hareketlerden uzak durmaları gerekir. Öncelikle doktorunuza danışarak hangi hareketlerin size uygun olduğunu belirlemelisiniz. Özellikle bel fıtığı olan kişilerin bu duruma dikkat etmeleri gerekir. Hareketleri yaparken herhangi bir rahatsızlık hissettiğinizde zorlamamalısınız. Özellikle bele baskı hissettiğiniz anda hareketlerinizi yumuşak yapmanız gereklidir.

Uzun süre spor yapmayan kişilerin vücutları hamlanmış olabilir. Yukarıdaki hareketlerden önce yapacağınız ısınma hareketleri ile vücudunuzun yumuşamasını sağlamalısınız. İleri yaşlarda olan kişiler, ameliyat geçirmiş olanlar ya da herhangi bir kas iskelet sistemi hastalığı bulunanlar mutlaka bir hekim kontrolünde göbek eritme hareketlerini yapmaları gerekir. Bu vücut sağlığınız için önemlidir. Ortaya çıkabilecek olumsuzluklardan da sizleri korumuş olur.

İlginizi Çekebilir: Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu