Sağlık İle İlgili Konular

Üvez Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Üvez Meyvesinin Faydaları , üvez meyvesi pek çok kişi tarafından bilinmez. Genellikle organik ürün ya da aktarlarda bulunmaktadır. E ve C vitaminlerine sahip olan üvez potasyum, fosfor, kalsiyum ve magnezyum minerallerini de bünyesinde bulundurur. Ülkemizde üvez meyvesinin 11 farklı türü bulunmaktadır. Temmuz ve Ekim aylarında yetişir, olgunlaştığı zaman tüketilmesi önerilir. Üvez reçel yapımında, meyve sularının yapımında ve soslarda kullanılır.

Üvez Meyvesinin Faydaları

Kan şekerinin düşmesinde yardımcı olan üvez meyvesi böylelikle hem şeker hastalıkları için sağlıklıdır hem de tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur.

Bağırsakların temizlenmesinde yardımcı olan asit bileşenlerini bünyesinde bulunduran üvez meyvesi bağırsakları da temizler ve böylelikle bağırsakların sağlıklı ve rutin bir şekilde çalışması sağlar. Üvez meyvesinin taze şekilde bulunması zor olduğundan kurutularak saklanır ve kurutulmuş şekilde tüketilir.

Üvezde gözler için oldukça faydalı beta karoten bileşeni bulunmaktadır. Böylelikle görme yetisinde de olumlu etkilerin oluşmasını sağlar. C vitamini bakımından oldukça zengin olan üvez, vücudunuzu da hastalıklara karşı korumaktadır. Beyaz kan hücrelerini destekleyerek kış rahatsızlıklarına karşı bağışık sisteminin güçlenmesini sağlar.

üvez meyvesinin faydaları
üvez meyvesinin faydaları

Üvez meyvesi ile yapılan meyve suları da oldukça sağlıklıdır. Solunum yollarının rahatlamasını sağlar. Boğaz enfeksiyonları, iltihaplanma ve astıma karşı vücudunuzu korur. Böbrek sorunları, gut rahatsızlıkları ve romatizmal hastalıklar için de üvez meyvesi tüketimi tavsiye edilir. Vücudunuzun C vitamini eksikliği varsa eğer üvez tüketerek c vitamini eksikliğini girebilirsiniz.

Lif açısından zengin olduğu için pek çok rahatsızlığın önlenmesinde etkileyici içerikler barındırmaktadır. Sindirim sisteminin çalışmasına katkıda bulunarak sindirim sisteminin daha sağlıklı şekilde çalışmasını sağlar. Böylelikle kabızlık gibi rahatsızlıkları da önler ve mikrobiklerin vücudunuzdan atılmasını sağlar.

Boğaz enfeksiyonlar pek çok hastalığı da beraberinde getirmektedir. Seslerin kısılması, bademciklerin şişmesi ve boğaz şişliği de üvez meyvesi tüketilerek tedavisi sağlanabilir. Antioksidan bileşenler, asidik etmenler ve C vitamini sayesinde üvez meyvesi genel sağlığımız için oldukça faydalı bir meyvedir. Serbest radikallerin vücudunuza zarar vermesini önleyerek kalp rahatsızlıkları, kanser, idrar problemleri başta olmak üzere pek çok sağlık problemlerine karşı vücudumuzu korumaktadır.

Yaşlanmaya karşı üvez meyvesi, kötü hücreleri vücudunuzdan atarak yaşlanma belirtilerini de engelleri. Böbrek sağlığı konusunda çok faydalıdır ve ayrıca safra sorunlarına da iyi gelmektedir. Safrada oluşabilen taşların atılmasını hızlandırır.

Vücutta su tutulmasından dolayı oluşan ödemi önleyen üvez ayrıca idrar söktürücü özelliği ile de şişliklerin inmesini sağlar. Vücudunuzda birikmiş toksinler idrar yolu ile hızlı bir şekilde atılır.

Üvez meyvesi sayesinde vücuttaki hipertansiyonun oluşmasını sağlayan fazla sodyumu yok ederek potasyum seviyesini dengeler. Böylelikle tansiyon dengesizliği de önlenmiş olur. Vücuttaki kanser hücrelerini önle konusunda yardımcı olur ve iyi hücrelerin desteklenmesini sağlar.

İlginizi çekebilir: Hint Yağının Faydaları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu