Sağlık İle İlgili Konular

Karın Ağrısı ve İshal Nasıl Geçer?

Karın Ağrısı ve İshal Nasıl Geçer, ishal bağırsak hareketlerinin bozulmasından kaynaklı olarak dışkının normalden daha sık ve daha sulu bir şekilde olmasıdır. İshal aynı zamanda karın ağrısını da beraberinde getirir. İshal genç ve yetişkin demeden, beslenme alışkanlıklarından ya da vücudun bir anda soğuk ve bir anda sıcak kalması ile yaşanabilen bir tür rahatsızlıktır. İshal oluşmasının en önemli nedenlerinden bir tanesi bağırsaklarda mevcut olan virüslerden kaynaklıdır. İshal, genç ve yetişkinlerde uzun süreli ve kalıcı olan bir hastalık değildir. Etkisi yaklaşık bir ila iki gün sürer.

Karın Ağrısı ve İshal Nasıl Geçer?

İshal ve karın ağrısı için doktor kontrolünde ilaç takviyesi yaptığınız takdirde kısa süre içerisinde geçer. Aynı zamanda ishalin ortaya çıkmasının en önemli nedenlerinden bir diğeri ise; gıda zehirlenmesinden kaynaklıdır. İshal ve karın ağrısı günlük yaşantınızı önemli derecede etkiler. Bu nedenle ishal ve karın ağrısının geçmesi için uygulayacağınız tedavi yöntemleri şu şekildedir;

  • İshal devam ettiği süre boyunca mutlaka sıvı gıdalar ile beslenmelidir. Yetişkin ya da çocuk fark etmeksizin bir birey ishal olduğu takdirde vücudundan normalin yaklaşık %70 seviyesinde su kaybeder. Bu durumun önüne geçebilmek için mutlaka günde en az 2,5 litre su içilmesi uzmanlar tarafından da tavsiye edilir. Aynı zamanda vücudun kaybetmiş olduğu direnci yerine getirmek içinde et suyu, portakal suyu gibi ek gıdalar tüketebilirsiniz.
  • Kullanmış olduğunuz antibiyotik var ise antibiyotik ishal oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle doktorunuz ile görüşerek kullanmış olduğunuz antibiyotiğin dozunu düşürebilirsiniz.
  • Günlük almanız gereken besinleri aldıktan sonra zencefil çayı içmek hem vücudunuzu hem de ishalin olağan seyrini değiştirebilir.
  • Muzun ishali hafifletme özelliği mevcuttur. İshal olduğunuz zaman günde en az 3 tane muz yemeniz tavsiye edilir.
  • Bağırsaklarda bakteri oluşumundan kaynaklı ishal olduysanız bal en faydalı besinlerdendir. Sıcak suyun içerisine bir tatlı kaşığı bal ekleyerek hem karın ağrısından kurtulabilir hem de bağırsaklarınızı rahatlatabilirsiniz.
  • İshal süreci boyunca tükettiğiniz besinlere dikkat etmenizde fayda vardır. Patates püresi, yoğurt, ayran gibi hafif besinler tüketebilirsiniz.

İshal Belirtileri Nelerdir?

karın ağrısı nasıl geçer

İshal ve karın ağrısı şikayetleri her ne kadar yaklaşık 2 gün sonunda bitiyor olarak bilinse de 2 günden fazla süren ve yaklaşık olarak 1 haftayı bulan ishal ciddi problemlerin habercisi olabilir. İshal belirtilerinde en çok rastlanan şikayetler şu şekildedir;

İshal ilk olarak şiddetli karın ağrısı ile başlar.

Birçok kişide yoğun ateş semptomları görülebilir.

Karın bölgesinde şişlik meydana gelebilir.

Mide bulantısı ve acele tuvalete gitme isteği, sulu dışkı ishalin en önemli belirtilerinden bir tanesidir.

İshalde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi çocuklardır. Çocuklar ishal olduğu zaman sıvı kaybı çok hızlı şekilde yaşanır. 24 saat içerisinde düzelmez ise çocuklar mutlaka doktora götürülmelidir. Aşırı susama hissi ve ağız kuruluğu belirtileri de ishalin habercileri arasında yer alıyor.

İshal ve Karın Ağrısının Teşhisi

İshal ve karın ağrısı şikayetleri ile doktora başvurduğunuz zaman doktor yaklaşık bir hafta içerisinde ki tüm şikayetlerinizi dinler ve fiziki muayene yapılır. Muayene sonucunda ishalinizin hangi nedenden kaynaklandığı ortaya çıkarılarak sizler için uygun tedavi yöntemleri belirlenir. Aynı zamanda ishalinizin şiddeti artış gösteriyor ise kan testleri, kolonoskopi gibi tedavi süreçleri devreye girer. Bu testlerin ana amacı bağırsaklarda bulunan bakteri ve parazitlerin ciddi rahatsızlıklara yol açmasını engellemek içindir. Yetişkinlerde, ishalin ve karın ağrısının tamamen geçmesi için ilaç verilir. Ancak küçük çocuklar için ilk olarak ilaç tedavisi yerine farklı tedavi yöntemleri denenebilir.

İlginizi Çekebilir: İshale Ne İyi Gelir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu