Sağlık İle İlgili Konular

Diş Çürüğü Nedir? Diş Çürüğü Nasıl Oluşur?

Ağızda bulunan bakteri ve enfeksiyonlar tüketilen besinlerden geriye kalan atıklar ile birleşerek diş çürüğüne neden olur. Bu mikroorganizmalar ağızdan uzaklaştırılmadığı takdirde diş minesine hasar verir. Bu kapsamda; diş çürüğü nedir, diş çürüğü nasıl oluşur konusunda birtakım incelemeler bulunur. Diş çürüğü diş minesinin zarar görmesi, beraberinde dentin tabakasını etkilemesi ve diş yüzeyini kaplayan sert dokunun ortadan kalkması olayıdır.

Diş çürümesine en çok yol açan yiyecekler içerisinde şekerli ve gazlı ürünler bulunur. Ayrıca bu tür yapışkan ürünlerin diş yüzeyinde uzun süre kalması beraberinde bakterilerin oluşmasına neden olur. Bakteriler ve mikroorganizmalar düzenli olarak temizlenmediği takdirde diş oyuklarına yani deliklere yol açar.

Diş Çürüğü Belirtileri

Diş çürümeleri başlangıçta belirti vermeden ilerler. Bu nedenle dişlerdeki çürümeye ortaya çıkarmak amacıyla düzenli aralıklarla Diş hekimine başvurmak gerekir. Aksi takdirde diş çürümeleri büyük boşluklar ve derinlikler şeklinde kendini gösterir. Bunun yanında; diş çürüğü belirtileri şu şekildedir:

  • Diş çürümeleri beraberinde diş oyuklarına ve fark edilir özellikle büyük deliklere neden olur

  • Dişte meydana gelen renk kayıpları

  • Herhangi bir faktör ortada olmadan aniden görülen diş ağrıları

  • Diş hassasiyeti oluşumu

  • Sert yiyeceklerin ısırılması ile ortaya çıkan şiddetli ağrı

Çürük Diş Nasıl Anlaşılır?

diş çürüğü nasıl oluşur
diş çürüğü nasıl oluşur

Çürümeye başlayan dişler birtakım belirtiler vererek ortaya çıkar. Bu nedenle diş çürüğü nedir, diş çürüğü nasıl oluşur sorusuna karşılık, zaman kaybetmeden uzman bir hekime başvurmak gerekir. Burada yapılan fiziki muayene ve çekilen röntgenler ile tespit edilir.

Çekilen röntgenler sayesinde diş sinirleri ve kökleri net bir şekilde görüntülenir. Böylece çürük diş tespit edilir ve uygun tedavi yöntemi uygulanır.

Diş Eti İltihapları

Periodontal hastalıklar olarak bilinen diş eti iltihapları ağız içerisinde ciddi problemlere yol açar. Bu nedenle hastalığın erken dönemde tespit edilip başarılı tedavi işlemleri ile düzeltilmesi gerekir. Aksi takdirde diş çürüğü nedir, diş çürüğü nasıl oluşur kapsamında, diş eti iltihapları diş kayıplarına yol açar ve çene kemiğini olumsuz etkiler.

Periodontal hastalıklar daha çok yetişkin kişilerde görülür. Bu nedenle hastalığın ilk evresi olan diş eti iltihabı kanamaya ve kırmızımsı bir görüntüye yol açar. Pek çok kişi tarafından önemsenmeyen bu durum zamanla ilerler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu