Sağlık İle İlgili Konular

Endodonti Diş Tedavisi Nedir?

Sağlıklı bir yaşamın ilk koşulu olan dişler besinlerin öğütülmesinde ve ağız sağlığında büyük bir öneme sahiptir. Bu doğrultuda sıklıkla merak edilen endodonti diş tedavisi nedir sorusu sıklıkla soruluyor. Günümüz teknolojik imkanları doğrultusunda dişe uygulanan tedaviler ve tekniklerde geliştirilmiş yöntemler kullanılır. Diş endodontisi, diş çevresini oluşturan dokularda meydana gelen problemleri tanımlamak amacıyla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bu konuda eğitimli diş doktorları endodonti alanında uzmanlık eğitimi alarak diş anatomisine uygun en doğru tedavi yöntemlerini uygular. Hastanın doğal dişlerini korumayı hedefleyen bu bilim dalı dişi çürüklerden, enfeksiyonlardan ve diş pulpasından kurtarmayı amaçlar.

Kanal Tedavisi

Endodonti uzmanları tarafından yapılan kanal tedavisi bile diş pulpasında bulunan ve ağrıya neden olan damar ve sinirlerin alınmasıdır. Endodonti uzmanları bu konuda en az 3-4 yıl eğitim aldıkları için tedavi sırasında herhangi bir komplikasyon meydana gelmez. Bu nedenle kanal tedavisi sonrası diş boşluğu bakterilerden aranır ve oluşan boşluklar içerisine özel dolgu malzemeleri konulur. Kanal tedavisi ile restore edilen dişin yapısı güçlendirilir ve bu diş uzun ömürlü bir kullanıma sahip olur.

Endodonti Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

endodotonti kanal tedavisi
endodotonti kanal tedavisi

Ağız ve diş sağlığı çeşitli tedavi yöntemleri ile korunmaya çalışılır. Bu doğrultuda tercih edilen endodonti sonrası dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

  • Endodonti tedavisi sonrası dişe zarar veren aşırı sıcak, soğuk besin ve içecekler azaltılması gerekir

  • Bazı endodonti tedavileri birkaç seans devam edebilir. Bu süre zarfında diş kesinlikle kullanılmamalıdır

  • Tedavi sonrası diş bakımı oldukça önemlidir. Bu nedenle enfeksiyon ve çürük riskine karşı dişler fırçalanmalı ve antiseptik özelliğe sahip gargaralar kullanılmalıdır.

  • Dişlerin çürümemesi için etkili bir diş bakım yöntemi olan diş ipi düzenli kullanıldığı takdirde istenilen başarı elde edilir.

Endodonti Seansları

Diş tedavileri içerisinde endodonti yaptırmak isteyen kişilerin öncelikle diş durumu detaylı bir şekilde kontrol edilir. Bu nedenle ilk olarak hastanın diş röntgeni çekilir ve diş köklerinin yapısı ve çene kemiği kontrol edilir. Endodonti seansları işin hasarı doğrultusunda belirlenir. Bazı ondodonti seansları tek seferde biterken bazı tedaviler 3 seans sürebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu