Sağlık İle İlgili Konular

Dağ Kekiğinin Faydaları Nelerdir?

Dağ Kekiğinin Faydaları Nelerdir, dağ kekiği lezzeti ve kokusu nedeniyle birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Baharat şeklinde kurutulup kullanılır. Dağ kekiğinin faydaları arasında zayıflamaya yardımcı olması, kalp rahatsızlıklarına karşı iyi gelmesi gibi pek çok faydası bulunmaktadır. Salatalara veya yemeklere ekleyebildiği gibi yağı çıkarılarak ya da bitki çayı şeklinde de kullanılabilir.

Dağ Kekiğinin Faydaları

Dağ kekiği kurutulup bitki çayı olarak tüketildiğinde kadınların regl döneminin sağlıklı ve düzenli bir döngüye girmesini sağlar. Devamlı halsizlik ve yorgunluk yaşıyorsanız dağ kekiği ile beraber kendinizi daha zinde ve
enerjik hissedebilirsiniz.

dağ kekiğinin faydaları
dağ kekiğinin faydaları

Dağ kekiği bağışıklığın güçlenmesini sağlayarak grip ve bronşit gibi rahatsızlıklara karşı da vücudunuzu korur. Dağ kekiği kokusu stresten korunmanızı sağlayarak sakinlik hissi verir. Böylelikle daha sakin bir hayat sürmenize de yardımcı olur. Taze şekilde dağ kekiğini kaynatıp tüketerek romatizma nedeniyle oluşan el ve ayak ağrılarından kurtulabilirsiniz. Kilo almak isteyenler için de dağ kekiği tavsiye ediliyor. Dağ kekiği tüketimi iştahınızı açarak kilo almanıza da yardımcı olur. Anemi rahatsızlıklarına da iyi gelen dağ kekiği, eğer kansızlıktan kaynaklı yorgunluk hissediyorsanız bu konuda oldukça faydalıdır. Kalp rahatsızlıkları için de faydalı olan dağ kekiği ritim bozuklukları ve çarpıntıya da iyi gelir.

İdrar söktürmek için de kullanılabilen dağ kekiği böylelikle böbreklerin de daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Dağ kekiğinin faydaları arasında bulunan başka bir faydası da bağırsakların daha sağlıklı çalışmasını desteklemesidir. Böylelikle vücuttaki tenyaların da dışarı atılması sağlanır.

Dağ Kekiği Nasıl Kullanılır?

Dağ kekiğini bir gazete üzerine sererek güneşte kurutun. Daha sonra hazırlanmış bu dağ kekiklerini yemeklerde baharat olarak kullanabiliarsiniz. Kokusu ile rahatlık veren dağ kekiği eklediğiniz yemeklerin de lezzetini arttırır.

Yine kurutulmuş dağ kekiğini bitki çayı olarak da kullanılabilirsiniz. Dağ kekiği suyunu günde 2 bardak olarak tüketebilirsiniz. Dağ kekiğine şeker eklemeden tüketmelisiniz. Eğer bu şekilde içemiyorsanız bir miktar bal ekleyebilirsiniz. Dağ kekiği yağı da birçok insan tarafından kullanılmaktadır. Aktarlardan temin edilebilen dağ kekiğini günde sabah, öğle ve akşam olmak üzere ağrıyan bölgelere 3 kez masaj yaparak sürülebilirsiniz.

Taze olarak dağ kekiğini kurutup bitki çayı olarak demlenip içtiğiniz taktirde mide rahatsızlıklarının azalmasını sağlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Mangonun Faydaları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu