Sağlık İle İlgili Konular

Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

Ağız Kokusu Nasıl Giderilir, günlük hayatta insanlarla sosyalleşiyoruz. Konuşurken ağzımızdaki koku karşıdaki insanı etkileyebilir ve bu durum can sıkıcı olabilir. Bu kokuyu gün içinde yediğimiz yiyecek ve içecekler de etkileyebilir veya diş sorunlarından dolayı da ağız kokusu sorunu ortaya çıkabilir. Karşınızdaki kişi ağız sizin ağız problemini dile getirdiği vakit hem psikolojik hem de sosyal sorunlara sebebiyet gösterebilir. Kendimiz ilk olarak bu sorunun dişlerin oluşturduğu koku aklına gelir ancak bunun birçok sebebi vardır.

Bu yazımızda ağız kokusunun ne olduğunu , ağız kokusunun gösterdiği sebepleri ve ağız kokusunu nasıl engelleyebileceğimizi anlatacağız. Ağız kokusu probleminden rahatsız olanlar bu yazımızı dikkatlice okumalıdır.

Ağız Kokusu Nasıl Giderilir
Ağız Kokusu Nasıl Giderilir

Ağızda oluşan kokunun birçok sebebi vardır. Yemek kırıntılarındaki bakterilerin yaptığı koku , dişlerin fırçalanmadığı halinde oluşan koku veya diş eti hastalığı gibi hastalıklar ağız kokusuna sebebiyet  göstermektedir. Kimi insanlar ağız kokusunu fark etmeyebilir. Ağız kokunuzu merak ediyorsanız yakın arkadaşlarınıza veya birinci dereceden akrabalar sormakta fayda vardır.

Şimdi sizlere ağız kokusunun nedenlerini açıklayacağız. Bu nedenleri dikkatli okuyun veya bir kenara not edebilirsiniz.

Ağız Kokusunun Nedenleri

İlk olarak ağız kokusuna sebebiyet gösteren neden yediğimiz gıdalardır. Yediğimiz gıdalar diş aralarında kalabiliyor. Diş arasında kaldığı vakit bakteri oluşmasında neden olabiliyor. Soğan, sarımsak gibi bazı yiyeceklerin yenilmesi ağız kokusunun çıkmasına sebebiyet gösterebilir.

Bir diğer ağız kokusuna sebebiyet gösteren neden tütün ürünleridir. Özellikle sigara tüketimi ağız kokusu yapmaktadır. Sigara içenlerin diş eti hastalığına normal bir bireylerden sahip olma olasılığı daha yüksektir.

Dişlerimizi düzenli olarak fırçalamak ağız kokusunu engeller. Günlük hayatımızda fırçalamayı bazen unutuyoruz. Unuttuğumuz zaman özellikle yediğimiz yiyeceklerden sonra dişlerde kalan yemek parçacıklarının ağız kokusuna sebebiyet göstermektedir. Dişlerimizi düzenli olarak temizlersek ağız kokumuzu engellemiş oluruz.

Ağız kuruluğu da ağzın koku yapmasına sebebiyet gösterebilir. Çünkü uyurken ağzımız kuru olur ve uyanınca ağzımızın koktuğunu fark ederiz. Bu durum ağzı açık uyuyanlarda daha belli olur.

Ağız kuruluğunu gidermek için çeşitli ilaçlar vardır ancak o ilaçlar da ağız kokusu yapabilir.

Ağız Kokusunu Nasıl Önleriz ?

İlk olarak dediğimiz gibi dişlerimizi düzenli bir şekilde fırçalamalıyız. Günlük hayatta yediğimiz yiyecek ve içeceklerin diş aralarında kalarak bakteri oluşmasında yardımcı olur ve bu durum ağız kokusunu ortaya çıkarır. Dilinizi temizlemekte ağız kokusunu önleyebilir. Fırça ile hafifçe dilinizi temizleyebilirsiniz.

Dişlerinizi diş ipi ile temizleyin. Bu durumu günde bir defa yapmak sizin için yararlı olacaktır.

Sigara vb. ürünleri kullanmaktan kaçının. Kokulu yiyecekler yediğiniz zaman dişlerinizi fırçalamayı unutmayın. Ağzınızı temiz tutun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu