Sağlık İle İlgili Konular

Restoratif Diş Tedavisi Nedir?

Güzel gülmenin ilk şartı estetik dişlerdir. Bu nedenle dişlerde bulunan çarpıklık, diş eti hastalıkları, renk kayıpları, ağız ve çenede meydana gelen deformasyonlar restoratif diş tedavisi ile düzeltilir. Restoratif diş tedavisi nedir sorusu üzerine bu soruyu açıklamak gerekir. Dişlerde ve dokularda meydana gelen kayıpları onarmak ve hastaya güzel bir gülüş tasarımı kazandırmak amacıyla yapılan tedavilere restoratif diş tedavisi denir. Yapılan işlemler sonucunda diş görüntüsü yeniden şekillendirilir ve doğal rengi korunur. Uygulamanın en önemli özelliği ise her yaştan insana tedavi amaçlı kullanabilmesidir. Dolayısıyla küçük çocuklara da restoratif diş tedavisi uygulanır. Kullanılan tüm malzemeler diş ve dokulara zarar vermeyecek bir teknoloji ile üretilir.

Onley Dolgu

Restoratif Diş Tedavisi
Restoratif Diş Tedavisi

Onley dolgular normal diş dolgusu kullanılamayacak kadar geniş çürümenin olduğu dişlere uygulanan bir çözümdür. Ayrıca bu dolgular kaplama yerine de tercih edilen dolgulardır. Öncelikle çürüyen dişin çevresinde bulunan alan uyuşturulur ve diş temizliği yapılır. Daha sonra dişin kalıbı alınır ve yapım aşaması laboratuvarda gerçekleşir. Onley dolgunun elde edilmesinde genellikle reçine veya seramik kullanılır. İşlemin aşaması doğrultusunda onley dolgu iki seansta tamamen biter.

Onley Dolgunun Avantajları

  • Görsel ve estetik açıdan oldukça güzel bir görüntü sunar

  • Kullanılan ürünler tamamen seramiktir. Dolayısıyla uzun ömürlü bir kullanıma sahiptir

  • Normal dişlere yapılan bakımın aynısı onley dolguya da yapılabilir. Bu nedenle ekstra bir bakıma ihtiyaç duymazlar.

  • Onley dolgu diş dokusuna zarar vermez.

  • Kompozit dişlere göre daha uzun ömürlü bir kullanıma sahiptir.

  • Gülüş tasarımı bakımından onley dolgu daha fazla tercih edilir.

Restoratif Diş Tedavisinin Önemi

Bio uyumlu malzemeler kullanılarak yapılan restoratif diş tedavisinin önemi büyüktür. Çünkü bu diş tedavisi ile dişin sağlıklı görünümü yeniden kazandırılır. Bunun yanında ise estetik bir görünüm sunar. Yapılan işlemler sonucunda dişteki bozulmalar düzeltilerek yeniden restore edilir. Dişin fonksiyonunu ve yapısını bozan tüm unsurlar ortadan kalkar. Böylece güzel bir gülüş tasarımı elde edilir. Uygulanan tedavi yöntemleri kişinin sağlıklı bir yaşam sürmesine katkı sağlar. Restoratif diş tedavisi sonrası yapılan dolgular neticesinde diş hassasiyetleri de ortadan kalkar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu