Sağlık İle İlgili Konular

Yüz Nasıl Yıkanır?

Yüz Nasıl Yıkanır, yüzümüzü her gün uyanır uyanmaz yıkarız. Bu duruma farklı bir örnek olarak yüzü makyajın çıkarıldığı zamanda yıkarız. Yazları yüz yıkamak çok kolaydır. Çünkü sıcak bir havaya buz gibi suyla kendimizi ayıltmak kadar zevk verici bir şey yoktur. Kışın ise soğukta yıkamak biraz daha zulüm gelebiliyor. Ama yüz yıkarken de bazı hataları fark etmeden de yapabiliyoruz. Her bakımın ince detayları olduğu gibi yüz yıkamada da dikkat etmemiz detaylar var.

Bugünkü yazımızda sizlere yüz yıkamanın detaylarını, yüzünüzün nasıl yıkanacağını ve ne zamanları yüz yıkanacağını anlatacağız.

Yüz Nasıl Yıkanır
Yüz Nasıl Yıkanır

Yüz Nasıl Yıkanmalıdır?

Yüzünüzün ne kadar yıkarsak o kadar da temizlenir gibi bir düşünceye sahip olabilirsiniz. Bu düşünce kesinlikle yanlış düşüncedir. Yüzünü tahriş edebilir veya yüzünüzde yağlanma oluşabilir. Yüzünüzü özel yüz köpükleri ile yıkayabilirsiniz. 30-40 saniye yüzünüzü köpürttükten sonra yüzünüzde köpük kalmayacak şekilde yıkayabilirsiniz. Su sıcaklığını ise ılık ayarlamanız gerekmektedir. Sıcak ve soğuk suyun yüzünüze faydaları vardır ancak tam ortasını ayarlarsanız iki faydadan da yararlanabilirsiniz. Köpük seçerken de cildinize uygun köpük seçmelisiniz. Yüzünüzü silerken de dikkat etmelisiniz. Hafifçe yüzünüzü silin fazla bastırmayın. Aksi takdirde cildinize zarar verebilir.

Yüzünüzü çok yıkamamanız lazım. Yıkadığınız vakit ciltte kuruluğun oluşmasına sebebiyet gösterebilirsiniz. Yazın klima altında beklerken de cilt kuruluğu olabilir. Bu tarz cilt kuruluklarını engellemek için nemlendirici sürerseniz işe yarayacağını göreceksiniz.

Makyaj temizleme malzemeleri ile yüzünüzü temizlemek uzmanlara göre doğru değildir. Makyaj temizleme malzemeleri makyajınızı temizler ancak gün boyunca yüzünüzü toz ve kirden koruyamaz. Bizim tavsiyemiz makyajınızı çıkarttıktan sonra 30-40 saniye yüzünüzü yıkamanızdır.

Sabah uyanır uyanmaz çoğu kişinin yaptığı ilk şey yüzün yıkanmasıdır. Bu durumu herkesin yapması lazımdır. Sabah kalkar kalkmaz her gün yüzün yıkanması lazımdır. Çünkü gece boyunca siz fark etmeden eliniz yüzünüze gidebilir. Elinizde olan mikroplar yüzünüze bulaşabilir. Bu duruma farklı bir örnek ise gece boyuncu yüzünüz yastığa veya yorgana değiyor. Yastıktaki ve yorgandaki mikroplar yüzünüze gelebildiğinden her sabah yüzünüzü mikroplardan korumak ve cildinizin sağlığı için yıkamalısınız.

Bir diğer yıkamamız gereken durum ise gece uyumadandır. Her gece uyumadan yüzümüzü 30-40 saniye yıkarsak sağlığımızı ve cildimizi koruruz. Eğer geceleri yıkamazsa gün boyunca maruz kaldığımız toz ve kiri temizlemeyiz. Bunun sonucunda yüzümüzde mikrop birikebilir. Birikme sonucunda sivilce veya ciltte iltihaplanma gibi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olur.

Bu yüzden günde iki defa yüzümüzü yıkamak en doğru seçenektir. Cildimizi ve sağlığımızı koruyalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu