Sağlık İle İlgili Konular

Diş Tedavileri Nedir?

Ağız sağlığı sağlıklı bir yaşam için dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Çünkü besinlerin öğütülmesinde ve sindiriminin kolaylaşmasını da dişlerin rolü büyüktür. Özellikle son yıllarda büyük ilerleme kaydeden diş tedavi yöntemleri dişi koruyarak güzel sonuçlar elde edilmesini sağlıyor. Sağlıklı bir yaşamın kapısını aralayan diş tedavileri aynı zamanda estetik açıdan daha hoş bir görüntü sunar. Bu nedenle diş tedavileri nedir ve hangi yöntemler kullanılır sorusu merak edilen konulardan biridir. Teknolojik gelişmeler beraberinde diş tedavisinde kullanılan uygulamaları da avantajlı hale getiriyor.

Diş Eti Hastalıkları

diş eti hastalıkları
diş eti hastalıkları

Diş sağlığını ciddi manada tehdit eden bakteri ve enfeksiyonlar dişlerde ve diş etlerinde pek çok probleme neden olur. Bu problemlerden biri olan diş eti hastalıkları çene ve diş kemiğini olumsuz etkiler. En yaygın görülen diş eti hastalığı diş eti iltihabı ve diş eti hassasiyetidir. Bu nedenle erken dönemde diş eti hastalıklarının tespit edilerek tedavi edilmesi gerekir. Diş eti hastalıkları şu belirtileri gösterir:

  • Dişler fırçalanırken kanamanın meydana gelmesi

  • Ağız kokusu

  • Diş etlerinin şişmesi ve hassaslaşması

  • İltihaplı diş akıntısı

  • Dişlerden uzaklaşan diş etleri ve dişlerin birbirinden uzaklaşması

Kanal Tedavisi

Enfeksiyon sonucu çürümeye başlayan dişlerde dişi kurtarmak amacıyla kanal tedavisi uygulanır. Tedavi sırasında diş siniri alınır ve diş temizlenir. Diş temizliğinin ardından oluşan boşluk dolgu ile doldurulur. Kullanılan modern yöntemler ve teknikler sayesinde kısa sürede ağrılı diş sorunu ortadan kalkar. Bu nedenle kanal tedavisi ertelenemeyecek kadar önemli bir diş tedavisidir. Çünkü enfekte olan diş zamanla hem diş kökünün hem de dokuların daha fazla bakteri kapmasına neden olur.

Ortodonti Tedavisi

Ortodonti tedavisi diş yapısındaki bozukluklar düzeltilir. Özellikle çapraz, yamuk, düzensiz bir şekilde dizilen dişler görünüm olarak daha estetik hale getirilir. Bu alanda uzmanlaşmış hekimler sağlıklı gülümseme ve diş sağlığı için gerekli tüm müdahaleleri yapar.

Diş Beyazlatma

Düzenli yapılan diş tedavileri sonrası en son aşamada ise diş beyazlatma işlemi gelir. Dişlerde meydana gelen sararma ve renk değişiklikleri diş beyazlatma yöntemi ile ortadan kalkar. Ağrısız bir işlem olduğu için son derece konforludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu