Sağlık İle İlgili Konular

Hint Yağının Faydaları Nelerdir?

Hint yağının faydaları arasında saç, cilt ve vücudun beslenmesi yer alır. Sahip olduğu antibakteriyel etki ile özellikle de kadınlar tarafından saç ve kirpiklerin güçlenmesi için kullanılmaktadır. Adından da anlaşılabileceği gibi en çok Hindistan’da yetişmektedir. Ayrıca Afrika bölgesinde de bazı ülkelerde yetişmektedir. Kirpiklerin uzaması, cildin nemlenmesi ve egzama gibi bir çok rahatsızlığa iyi gelmektedir.

Hint Yağının Faydaları

Kabızlık rahatsızlığı bulunanlar hint yağı tavsiye edilir. 3 gün süre ile üst üste 1 çay kaşığı kadar içilmesi oldukça yararlıdır. Bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışmasını destekler.

Hint yağı kanser hücrelerinin gelişmesini önler ve var olan küçük tümörlerin de giderilmesinde yardımcı olur. Kanserden korunmak için dengeli ve sağlıklı bir şekilde doğal yollarla beslenmek çok önemlidir. Hint yağı bağışıklık sisteminin de daha güçlü hale gelmesini sağlayan ucuz ve doğal bir tedavi yöntemidir. Vücut direncinin arttırılmasını sağlayarak kış mevsiminde görülen rahatsızlıklara karşı vücudunuzu korur ve böylelikle daha güçlü olmanızı sağlar.

Kas ve eklem ağrılarının azalması için ağrıyan bölgelere hint yağı masaj yapabilirsiniz. Artrit ve boğaz ağrıları için de etkili olan hint yağını ağrıyan bölgelere sürebilirsiniz. Yapılan bazı araştırmalar neticesinde Hint yağının karaciğer rahatsızlıklarını azaltarak karaciğer sağlığını koruduğu belirlenmiştir.

Cilt Sağlığı İçin Hint Yağı

hint yağının faydaları
hint yağının faydaları

Hint yağının faydaları sahip olduğu bileşenler ve omega 3 yağ asidi, ciltte oluşan lekelerinin de giderilmesini yardımcı olur. Cildin nemlenmesini sağlayarak dokuların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar. Ayrıca güneş ve yaşlılıktan dolayı oluşan lekelerinin de azalmasını sağlar.

Yeterli miktarda güneş ışığı alınmadığı ve su içilmediği zaman vücudunuzda nemsizlik ve kuruluk oluşur. Ciltte oluşan siğil, sedef, egzama ve mantar gibi bazı cilt rahatsızlıklarının tedavi edilmesinde Hint yağı tavsiye edilmektedir. Günde iki kez 1 – 2 damla olarak vücudunuzda problem bulunan bölgelere Hint yağını damlatarak masaj yapabilirsiniz.

Vücudun bazı bölgelerinde meydana gelen çatlaklarda Hint yağı kullanımı ile azalma sağlanabilir. Hamilelik döneminde de kullanılması tavsiye edilen Hint yağı çatlak oluşumunu önlemede oldukça faydalıdır.

Yara ve kesik olan bölgelere sürülen Hint yağı deforme olan dokuların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar ve açık yaraların daha hızlı bir şekilde kapanmasını sağlar. Ayrıca yaraların bıraktığı izleri de hızlı bir şekilde yok eder.

Sahip olduğu kolajen içeriği ile cildin alt katmanlarına da hızlı bir şekilde yerleşir ve kırışıklıkların azalmasına yardımcı olur. Göz altlarında oluşan cilt problemleri için de düzenli bir şekilde Hint yağı uygulanabilir.

Cildin nemlendirerek elastik yapısının korunmasına yardımcı olan Hint yağı, kuru ciltler için de tavsiye edilmektedir. Cildinizi temizlediğinizde derinlemesine nemlenmesini sağlayabilmek için cildinize uygulayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Havucun Faydaları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu