Sağlık İle İlgili Konular

Ahududunun Faydaları Nelerdir?

Ahududunun Faydaları Nelerdir, ahududu halk arasında dağ çileği olarak da bilinir. Çok sık tüketilen meyveler arasında yer almaktadır. Mayhoş tadı ve güzel bir kokuya sahip olan ahududu yaz aylarında yetişmektedir. Birçok yerde rastlanabilen ahududunun faydaları oldukça fazladır.

Ahududunun Faydaları

Ahududu lifli bir meyve olduğundan kilo vermenizi hızlandırmaya yardımcı olacaktır. Ara öğünlerde tüketilerek acıkmanızı önler ve tok kalma hissi verir. 1 fincan ahududu meyvesinde 64 kalori bulunmaktadır. Böylelikle vücudunuzun şeker ihtiyacını doğal yollardan gidererek ekstra tatlı tüketmek zorunda hissetmezsiniz.

Ahududu antioksidan bakımında oldukça zengin bir meyvedir. Domatesten 10 kat fazla oranda antioksidan içermektedir. Yapılan bazı araştırmalara göre vücutta oluşabilen iltihaplanmalar, stres, kanser hücrelerinin çoğalmasını engelleyerek tedavide yardımcı bir görev üstlenmektedir. Ayrıca ahududunun hayvanlar üzerinde gerçekleştirilen bazı araştırmalarda kolon kanseri gibi birçok kanser türünde tedavi özelliği bulunan faydalı meyveler arasında bulunmaktadır.

İçerisinde barındırdığı C vitamini sayesinde bağışıklığın güçlenmesini sağlayarak soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklarda vücudumuza bir kalkan oluşturmaktadır. Ahududu, beta karoten içermesinden dolayı bağışıklık sistemi güçlü olmayan kişilerin enfeksiyon kapmalarını da engeller.

Yüksek miktarlarda C vitamini içermesinden dolayı cilt yapısında yer alan dokuların da onarılmasında ahududu oldukça etkilidir. Ayrıca cilde bağlı olarak kan hücrelerinin de yenilenmesi sağlar. Ciltte meydana gelen lekelere de iyi gelen ahududu ayrıca cilt maskelerinde de kullanılmaktadır.

Makula Dejenerasyonu rahatsızlığı görme yetisini oldukça zorlaştıran bir hastalıktır. Yaşlanma ile meydana gelebilen makula dejenerasyonun tedavisine yardımcı olmak için sabahları tahılla beraber; öğle yemeğinde ise bir miktar yoğurda ahududu eklenerek tüketilebilir. Ayrıca göz kuruluğunu da tedavi edebilen etken maddeler içermektedir.

Ahududu meyvesi şeker hastaları için de oldukça faydalı bir meyvedir. Glisemik endeksi düşürdüğü için özellikle diyet yapan şeker hastaları için tavsiye edilmektedir. Şeker hastaları ara öğünlerde 1 fincan kadar ahududu tüketebilirler.

Ahududu tüketmek hafızanızın güçlenmesini de sağladığı gibi ayrıca strese de çok iyi gelmektedir.

Ahududu, kalp sağlığını olumlu yönde etkileyerek kan basıncını düzenler ve ritim düzensizliğini önler. Demir ve bakır içerdiğinden dolayı kan hücreleri için çok faydalıdır.

 

İlginizi çekebilir: Brüksel Lahanasının Faydaları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu