Sağlık İle İlgili Konular

Enginarın Faydaları Nelerdir?

Enginarın Faydaları Nelerdir, enginar güçlü antioksidan ve probiyotik içeren bir besin kaynağıdır. Enginarın faydaları arasında sindirim sistemi ve karaciğere iyi gelmesi, zayıflamaya yardımcı olması gibi pek çok yararı bulunmaktadır. İçerisinde A, B6, B12, D, K ve C vitaminlerinin yanı sıra lif, çinko, kalsiyum, niasin, demir, fosfor, sodyum, potasyum ve manganez mineralleri bulunuyor.

Enginarın Faydaları

Hazımsızlık problemleri için enginar tavsiye edilmektedir. Vücudunuzda yemeklerden sonra hazımsızlık ve şişlik meydana geliyorsa enginar tüketerek bu sorununun önüne geçilebilir. Lifli bir sebze olduğu için bağırsakların kontrollü bir şekilde çalışmasını sağlar ve böylelikle bağırsaklarda meydana gelen rahatsızlıkların azalmasını sağlar.

Enginardaki bileşenler, yapılan bazı araştırmalar neticesinde meme kanserinin önlenmesinde çok büyük başarılar sağladığı tespit edilmiştir. Enginar tüketimi akciğer kanser hücrelerini engeller ve böylelikle bir anti kanser etkisi oluşturmaktadır. Enginarda bulunan antioksidan bileşenler vücudunuzu kanserden korur ve kötü hücrelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

enginarın faydaları
enginarın faydaları

Karaciğerin temizlenmesi için en faydalı besinlerin başında ise enginar geliyor. Enginarda bulunan bileşenler karaciğere yerleşmiş olan mikropların vücuttan atılmasını hızlandırır ve karaciğer sağlığını korur. Enginar yapraklarının mevsiminde haftada 1 defa tüketilmesi bile karaciğer için oldukça faydalıdır.

Lif değeri yüksek olduğundan dolayı enginar kalp sağlığının korunmasında da yardımcı bir besin kaynağıdır. Hipertansiyon rahatsızlığı bulunan kişilere tavsiye edilen enginar, kan basıncının düşmesine yardımcı olur ve kalpte oluşabilecek bazı hasarların da önüne geçer. Bazı üniversiteler tarafından yapılan araştırmalar neticesinde enginar tüketenlerde kötü kolesterolün azaldığı, iyi kolesterolün de yükseldiği görülmüştür.

Enginar bağırsakların aktif bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Hazımsızlık gibi sorunlara karşı koruyucudur. Enginar tüketerek ishal sorunları da ve varsa bağırsak hareketleri de normale dönerek ishal şikayetlerinin azalması sağlanır.

Enginar Potasyum, Manganez ve Kalsiyum İçerir

Enginarda bulunan potasyum, manganez ve kalsiyum kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur. K vitamini içeriği sayesinde güçlü kemiklerin oluşmasını sağlayan enginar, ileriki yaşlarda oluşabilecek kemik kırılmaları ve kemik erimelerine karşı vücudunuzu korur.

Enginar yiyerek şeker, toksinlerin arınmasını sağlanarak zayıflamak da kolaylaşır. Kilo verme konusunda en etkin bileşen liftir. Enginarda da lif değeri oldukça fazladır. Enginardan az bir miktar bile tüketilse tokluk hissi artar. Diyetlere kesinlikle eklenmesi gereken enginarın hem kalori değeri hem de yağ oranı oldukça düşüktür.

Enginarda bulunan C vitamini ve diğer bileşenler vücutta prebiyotik etkisi oluşturarak bağırsaklarda oluşan mikropların hızlı bir şekilde vücuttan atılmasını sağlar. Toksin ve mikropların atılması bağışık sistemini güçlendirir ve birçok hastalığa karşı da vücudun direncini arttırır. Ayrıca enginarda protein de bulunmaktadır. Böylelikle hücre yenilenmesi sağlanır ve bağışıklık sistemi daha güçlenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu