Sağlık İle İlgili Konular

Karanfilin Faydaları Nelerdir?

Karanfilin faydaları arasında sindirim sistemine etkileri, kansere riskine karşı koruma sağlaması, ağız ve diş sağlığına olan katkıları, şeker ve kemik hastalığına yararları gibi pek çok faydası bulunmaktadır. Karanfilin faydalarından yararlanabilmek için direk olarak tüketilebilir ya da karanfil çayı yapılarak da içilebilir. A, B6, B12, D, E, K ve C vitaminleri barındıran karanfil çinko, demir, sodyum, kalsiyum, magnezyum, folat, fosfor ve potasyum mineralleri ile birlikte omega 3 ve omega 6 da içermektedir.

Karanfilin Faydaları

Karanfil, sindirimde bulunan enzimlerin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur ve böylelikle sindirim sistemin sağlıklı bir şekilde kalmasına destek olur. Karanfil tüketerek şişkinlik, mide bulantısı gibi birçok mide rahatsızlığına iyi gelir. Karanfil kavurularak içerisine bal eklenildiğinde de bu rahatsızlıklar için çözüm sağlayabilirsiniz.

Karanfilin faydaları arasında karaciğerin korunması da yer alır. Sahip olduğu yüksek antioksidan ile karanfil serbest radikallerin etkilerini azaltır ve sağlıklı bir karaciğerin olmasını sağlar. Ayrıca karaciğer rahatsızlıkları yüzünden meydana gelen deformasyonların da uzun vadede onarılmasını sağlar.

Karanfil veya karanfil tomurcukları diş eti ve diş rahatsızlıklarının önlenmesini sağlar. Ağızdaki patojenlerin giderilmesine katkıda bulunur. Sağlık sektöründe de kullanımı oldukça yaygındır. Diş macunu üretiminde kullanılan karanfil, ağızdaki bakterileri öldürür.

Sürekli ya da bazı zamanlarda baş ağrısı yaşıyorsanız karanfil ille bu ağrılarınızı azaltabilirsiniz. Karanfille hazırlanan macuna kaya tuzu ekleyerek ağzınızda gargara yapabilirsiniz. Ayrıca macun yapılan karanfil süte eklenerek de tüketilebilir. Böylelikle baş ağrınız hızlı ve etkili bir şekilde giderilir.

Kış mevsiminde yaşanan hastalıklara karşı karanfil tüketerek grip, nezle ve öksürük gibi hastalıklara karşı vücudunuzu daha güçlü hale getirebilirsiniz. Karanfil çayını ağza gargara yapabilir veya ağzınızda karanfil tohumu çiğneyebilirsiniz.

Sabahları uyandığınızda bir bulantı hissi oluşuyorsa ya da kusma isteği oluşuyorsa karanfil toz hale getirilerek balla karıştırdıktan sonra tüketebilirsiniz. Başka bir yöntem ise karanfil çayı içmektir.

Karanfil Saçları Besler

Karanfil ile yapılan çay ya da macun düzenli bir şekilde tüketildiğinde saçların beslenmesi sağlanır. Böylelikle mevsimsel dökülmelerde de azalma görülür. Daha sağlıklı ve doğal saçlara kavuşmak için karanfil tüketilmelidir.

Özellikle de yemeklerden sonra karanfil tüketilmesi kötü nefes kokusunu engeller.

Karanfil, sinir sistemini sakinleştirir ve oluşan stresin azalmasını sağlar. Böylelikle oluşan kaygıların da önüne geçilir. Stres kaynaklı rahatsızlıkların giderilmesi için karanfil tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Karanfil çayı tüketilerek vücudunuzda meydana gelene ödemin ve şişliğin giderilmesini sağlayabilirsiniz. Şişkinlik hem zihinsel hem de mental olarak rahatsızlık vereceği için ödem gideren besin kaynakları tavsiye edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu