Sağlık İle İlgili Konular

Kedi Otu Çayının Faydaları Nelerdir?

Kedi otu çayının faydaları arasında ağrı kesici, sakinleştirici olma özelliğinin bulunması, sindirim, kalp riskinden koruma, kilo verme ve kan basıncını düzenleme gibi birçok faydası bulunmaktadır. Kedi otu çayını aktarlardan temin edebilirsiniz.

Kedi Otu Çayının Faydaları

Kedi otu çayı günde 1 bardak kadar içildiğinde regl dönemi öncesi ya da başlangıcında oluşan ağrı ve sancıları hafifletebilirsiniz. Kedi otundaki sağlıklı yağ, bağırsakların da rahatlamasını sağlar ve krampların azalmasına yardımcı olur.

Sindirim sisteminizin daha sağlıklı olması pek çok hastalığın önlenmesini sağlar. Kedi otu çayının faydalarından birisi de mide yaralarına karşı bağırsaklarda oluşan iltihaplanmaları ve ödem rahatsızlıklarını tedavi etmesidir.

kedi otu çayının faydaları
kedi otu çayının faydaları

Kedi otu sayesinde stresten kaynaklı ya da spor sonrası oluşan kas kasılmalarının oluşması önlenir. Zayıflama konusunda da kedi otu çayı oldukça faydalıdır.

Eğer sinir ve stres gibi nedenlerden dolayı uyku problemi yaşıyorsanız ya da uykuya geçmekte zorlanıyorsanız kedi otu çayından yatmadan yaklaşık 1 saat kadar önce içerek bu sorunların çözülmesini sağlayabilirsiniz.

Kedi Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Bazı uzmanlar kedi otu çayını hazırlarken sıcak suyu önerir. Bazı uzmanlar ise sıcak suyun sahip olduğu bileşenlere zarar verebileceğinden soğuk su ile yapılmasını tavsiye ediyor. Size uygun olacak şekilde çayınızı hazırlayabilirsiniz.

1 cezveye 1 su bardağı kadar su ekleyerek kaynatın. Ardından içine kurutulmuş kedi otu tohumunu 1 çay kaşığı kadar ekleyin. 8 – 10 dakika süre ile demledikten sonra çayı süzün. Dilerseniz içine limon suyu, bal ya da nane ekleyebilirsiniz. Birkaç dakika dinlendirdikten sonra çayınızı içebilirsiniz.

Uykusuzluk sorunu için de bir başka tarif bulunmaktadır. İlk tarife benzer olacak şekilde bir miktar kurutulmuş papatya, kedi nanesi, normal nane, bir bardak su ve bir tutam kedi otu tohumunu hepsini karıştırarak ufalayın. Ardından suyu kaynatın ve hazırladığınız karışımdan 1 çay kaşığı kadar ekleyin.

Daha sonra ocağın altını kapatarak 5 dakika kadar demlenmesini sağlayın. Ardından suyunu süzerek yatmadan yaklaşık 1 saat kadar önce için. Böylelikle vücudunuz rahatlayacak ve daha kolay bir şekilde uykuya dalabileceksiniz.

Kedi Otu Çayının Zararları

Her şeyde olduğu gibi bitkilerde de eğer aşırı bir tüketim olursa bazı yan etkileri olabilir. Aracınızla uzun yola gidecekseniz eğer kedi otu çayı sizi sakinleştirip uyku verebileceği için seyahate çıkmadan önce bitki çayı içmeniz tavsiye edilmez. Aksi taktirde kaza riski oluşabilir.

Kedi otu çayının gündüz değil de uymaya yakın akşam saatlerinde içilmesi tavsiye edilir. Uyku verici etkisi olduğundan gündüz tüketildiğinde uykunuzu getirebilir. Kedi otu çayı ile birlikte alkol almamalısınız.

İlginizi çekebilir: Gül Çayının Faydaları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu