Sağlık İle İlgili Konular

Suyu Ne Zaman İçmeliyiz?

Suyu Ne Zaman İçmeliyiz, günlük hayatımızda su çok önemli ve hayati bir değere sahiptir. Su içmek hem metabolizmayı hızlandırır , sindirim sistemini çalıştırmada yardımcı olur ve çeşitli sağlık sorunlarını önlemede faydalı olur. İnsanlar suyu çeşitli sebepler için içebilir. Kimisi kilo vermek için içebilir , kimisi de organlarımızın sağlıklı çalışması için içebilir. Su içmek kesinlikle zararlı değildir. Her susadığımızda su içmeliyiz. Günlük hayatta bol bol su içmeliyiz. Ancak her şeyin fazlasının zararı olduğu gibi suyun da fazlasının zararlı olduğunu bilmekte fayda var. Suyun içilmemesi zamanlarda vardır. Bu zamanları merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Bu yazımızda sizlere suyun sağlığımıza etkisini , suyu hangi zamanlarda tüketmemiz gerektiğini ve su içmezsek neler olabileceğiniz anlatacağız.

Suyun İnsan Sağlığına Etkisi

Suyun ilk insan sağlığına üzerine etkisi vücut sağlığına düzenlenmesin önemli rol oynamaktadır. Böbreklerin çalışmasını sağlar ve sağlıklı bir böbreğimiz olur. Vücutta oluşan zararlı maddelerden arınmasını sağlar. İnsan sindirimini kolaylaştırır. Vücutta oluşabilecek ödemi engeller.

Suyu Ne Zaman İçmemeliyiz ?

İlk olarak suyu banyo yaptıktan sonra içmemeliyiz. Eğer içersek organlarımızın yaşlanmasına sebebiyet gösterebilir. Acı bir gıda tükettiğimiz zaman ardından hemen su içersek midemizde çeşitli hastalıkların çıkmasına neden olabilir. En çok yaptığımız hata ise uyku arasında içtiğimiz sudur. Çünkü içtiğimiz anda beyni olumsuz etkileyebilir. Bir diğer en çok yaptığımız hata meyve yedikten sonra su içmemizdir. Eğer içersek midede asit oluşumuna sebebiyet gösterebilir. Koştuktan hemen sonra su içmemeliyiz. Aksi takdirde dalak ve karaciğerde büyüme gerçekleşebilir. Bu da insan sağlığını olumsuz etkiler. Tatlı yemeyi hepimiz çok severiz. Tatlı yedikten sonra hemen susuyoruz. Ancak tatlıdan yedikten hemen su içersek şekerimizin yükselmesine neden olabilir.

Suyu Ne Zaman İçmeliyiz ?

Güne güzel bir başlangıç yapmak için su içmeliyiz. Yataktan kalktınız yüzünüzü yıkayın ve bir bardak su için. Sağlığınızı olumlu yönde etkileyecektir. Yemeklerden 20 dakika önce mutlaka su için. Midenizi yemeğe hazırlar ve iştahınızı arttırır. Eğer kendinizi aç hissediyorsanız mutlaka bir bardak su için. Bazen aç hissettiğimiz zaman yemek yeme ihtiyacının geldiği anlamına gelmiyor. Bir bardak su için ve biraz bekleyin. Eğer karnınızın açlığı gitmiş ise susamış anlamına gelmektedir. Bu sayede gereksiz gıda beslenmesinden kaçınmış olursunuz. Spor yaparken de su içmeyi ihmal etmeyin. Spor veya egzersiz yaparken vücuttaki teri atarız. Attığımız teri tekrar kazanmak için bol bol su tüketmemiz lazımdır. Biz şimdiden uyarımızı verelim. Sporunuzu veya egzersizinizi hemen yaptıktan sonra su içmeyin. Midenize zarar verecek olabilirsiniz. Hasta olduğunuz vakit bol bol su için. Eğer içerseniz vücuttaki virüslerden daha kolay kurtulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu