Sağlık İle İlgili Konular

Ev İçinde Bitki Yetiştirmek Zararlı Mı?

Ev İçinde Bitki Yetiştirmek Zararlı Mı, evlerin görüntüsünü değiştirmek herkes ister. Hep aynı görüntüden sıkılırız. Özellikle karantina dönemi sürekli evlerimizdeyiz ve aynı şeyler durmadan görmekten sıkıldık. Karantina döneminde kendimizi biraz daha tanımaya başladık. Bazı insanlar neyi sevdiğini ve neye meraklı olduğunu öğrendi. Tabi bazı insanlar da yeni hobiler öğrendi. Bu hobilerden birisi ise evde bitki yetiştirmektir. Bitkilere her gün bakmak , toprağını değiştirmek gibi değişiklikler yaparak can sıkıntımızı bir nebze de olsa azaltıyoruz. Bitki yetiştirirken bazı dikkat edilmesi gereken konular vardır. Sizler için akıllardaki bazı soruları derledik:

Ev içinde bitki yetiştirmek zararlı mı? Ev içinde bitki yetiştirirken dikkat edilmesi gereken kurallar nedir? Ev içindeki bitki ile aynı odada bulunmak sağlıklı mıdır? gibi soruların cevabını bu yazımızda anlatacağız. Yazımızı dikkatli okumanızı öneririm.

Evde Bitki Yetiştirmek

Ev içinde bitki yetiştirmek bazı kaynaklarda sağlık açısından zararlı olduğu söylenmektedir. Başka kaynaklarda ise evde yetiştirilen bitki ile aynı odada bulunmak yine sağlık açısından zararlı olduğu söylenmektedir. Çiçeklerimizi evlerimizde hem görüntü açısından hem sağlıklı olduğundan bakmaktayız. Evlerimizin görüntüsünü en kolay yoldan çiçekler ile değiştirebiliriz. Evlerimizde çiçek yetiştirmek herkes için iyi gözükebilir ancak dikkat edilmesi gereken bazı önemli kurallar vardır. Dicle Üniversitesi (DÜ) Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bekir Bükün, evlerde yetiştirilen çiçeklerin zararlı olduğunu söyledi. Ayrıca bu konuya ilişkin özellikle küçük çocuğu bulunan ailelerin dikkat etmesini söyledi. Çünkü evdeki bitkiler küçük çocuğa zarar verebilir.

Ev içinde bitki yetiştirmenin zararları olduğu kadar faydaları da vardır. Tabi her bitkinin aynı faydayı vereceği düşünülemez. Her meyvenin farklı faydası olduğu gibi her bitkinin de farklı faydası vardır. Çoğu kaynakta yazan çiçekler hakkında karbondioksit yapmaları. Ancak bitkiler sadece karbondioksit üretmez. Oksijen salınımı da yapmaktadır. Özellikle oksijen beyne gittiğinden zihni açar ve daha zinde olursunuz. Çalışırken odanıza koyarsanız sizin için faydalı olabilir. Eğer kendinizi mutsuz hissediyorsanız çiçeklerle dolu bir odaya girin.

Çiçekler sizde bulunan negatif enerjiyi alır ve kendinizi daha da mutlu hissedersiniz. Eğer odanızda nem bulunmuyorsa o odaya çiçek koyabilirsiniz. Çünkü çiçeklerdeki yaprakların gözenekleri sayesinde odaya nem katar ve nemli bir ortam oluşturur. Evin havasını temizlemek isteyenler için çam bitkisi, sarmaşık, barış çiçeği veya papatya alabilirsiniz. Eğer alerjiniz var ise size güzel bir haberimiz var. Kurdele çiçeği alerjinizin olmasını engeller. Evinizdeki sigara dumanının gitmesini istiyorsanız dracaena ve kaynana dili kullanabilirsiniz. Ayrıca bu bitkiler kanser yapan maddeleri engellemeye de işe yarar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu