Sağlık İle İlgili Konular

Tarçın İle Yapabileceğiniz Maske Tarifleri

Tarçın İle Yapabileceğiniz Maske Tarifleri, sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak herkesin hayali. Bizlere bu konuda yardım edecek bir sürü ürün vardır. Ancak tabi bütün ürünler cildimize uygun olmayabiliyor. Kimilerinin cildi yağlı oluyor kimilerinin ise cildi kupkuru olabiliyor. Bu yüzden ilk olarak bu konuda ilk cilt tipini öğrenmeniz gerekmektedir. Yine bu konuda dikkat etmemiz gereken bazı konular vardır. Cildinizi sağlıklı ve pürüzsüz bir cilt yapmak istiyorsanız bilinmedik markalardan uzak durmalıyız. Çünkü içindeki çeşitli kimyasallar cildimize zarar verebilir. Daha bilindik markalardan kullanılırsa cildiniz için daha iyi olacaktır. Bunun yanı sıra doğal yöntemlerle de cildinizi sağlıklı ve pürüzsüz hale getirebilirsiniz. Doğal yöntemlerden birisi de tarçın kullanmaktır. Tarçın sağlığımız için yararlı olduğu bilinmektedir. Aslında tarçın cildimizi de sağlıklı hale getirmektedir.

Bu yazımızda sizlere tarçın ile yapabileceğiniz maske tariflerini anlatacağız.

Tarçın ilk olarak cildinizi dolgunlaştırmanıza yardımcı olmaktadır. Cilt üzerindeki çizgileri sıkılaştırdığı söylenmektedir. Kan damarlarını uyararak cilt yüzeyine kan getirebilme özelliğine sahiptir. Dudaklarınız için de eğer ince dudaklarınız varsa tarçın kullandığınızda dolgunlaştırır ve parlatıcı olarak da kullanabilirsiniz.

Bir diğer tarçının faydası ise saç derisini temizleme özelliğine sahiptir. Tarçın saç derinizi besler ve daha güzel saçlara sahip olabilirsiniz. Ayrıca saç köklerine besin sağlayabilir. Bu işlemi peeling olarak da kullanabilirsiniz.

Tarçın birçok hastalığı tedavi etmesinde faydalı olduğunu söylemiştik. Tarçını kullanmak egzama tedavisi için de faydalı olmaktadır. Egzama hastalığı cildinizi iltihaplı yapar ve cildinizi tahriş etmektedir. Egzamanın kalıtsal türü atopik dermatit olarak görülmektedir. Bu hastalığın kesin nedeni henüz bilinmemektedir. Bununlar birlikte şuan en büyük nedeni olarak bilinen vücudun bağışıklık sistemi tarafından tahriş edici veya alerjene karşı aşırı tepki verilmesidir. Egzama çok rahatsız edici cilt hastalığı olarak da bilinmektedir. Bu hastalıktan tarçın ile kurtulabilirsiniz. Ayrıca tarçın ile belirtilerini azaltabilirsiniz.

Tarçın aknelerinizi temizlemede yardımcı olur. Son zamanlarda özellikle ergenlik döneminde görülen sivilce ve akne sorunu ciltte sıkça görülmektedir. Tarçının hem sivilce hem de akneye iyi geldiği bilinmektedir. Cildinizdeki gözenekleri temizleyebilirsiniz. Ayrıca cildinizin yüzeyine oksijen ve kan getirebilirsiniz.

Tarçınlı Maske Tarifleri

Tarçın-Vazelin

İlk olarak 3 damla esansiyel yağ tarçın ve 2 çorba kaşığı zeytinyağı veya vazelin karışımı kullanmanız gerekmektedir. Karışımdan sonra cildinize hafifçe uygulayın. Tabi bu karışımı düzenli olarak kullanmanız gerekmektedir. Düzenli kullandığınız takdirde cildinizdeki ince izler kaybolacaktır.

Tarçın-Çay

1 çay kaşığı tarçın, ılık çay ve 1 çorba kaşığı bal kullanın. Bu karışımı iyice karıştırın. Karışımı macun hale getirdikten sonra macun ile kafa derinize masaj yapın. Ardından 15 dakika bekletin. Daha sonra normal bir şampuan ile kafanızı yıkayıp durulayabilirsiniz. Bu işlemi düzenli olarak uyguladığınızda daha güçlü saçlara sahip olabileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu