Sağlık İle İlgili Konular

Aile Hekimi Olmadan Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Aile Hekimi Olmadan Sağlık Raporu Nasıl Alınır, günümüzde bir iş yerine girmek veya herhangi bir yere kayıt olmak için gerekli evrak gerekmektedir. Sizden istenilen evrakların içinde sağlık raporu istenmektedir. İşe girerken, spor faaliyetlerinde bulunurken, ehliyet alırken gibi birçok faaliyette sağlık raporu istenir. Çünkü bu gibi durumlarda sağlık çok önemlidir. Örnek olarak spor faaliyetlerine katılmak isteyen birinin sağlık sorunu olursa ileride sıkıntı çıkacağından oynayamaz. Aynı zamanda karşı taraf bizim sağlıklı olup olmadığımızı anlaması için sağlık raporu çıkarmamız gerekmektedir. Sağlık raporu çıkardıktan sonra gireceğiniz yere uygun olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Sağlık raporunu almak için sağlık ocakları, aile hekimleri veya devlet hastanelerine başvurabilirsiniz. Tabi bazı işyerlerine girmek için sağlık raporu lazımdır. Ancak o bazı işyerleri özel hastanelerle anlaşmalıdır. Yani sağlık raporu alırken özel hastaneye gitmelisiniz. Özel hastanelerde sağlık raporu çıkarmak istediğinizi söylediğiniz zaman size birkaç tahlil yaptıracaklardır. Bu tahliller sonucunda belirli bir miktar ücret ödemek zorunda kalırsınız. Bunların dışında sağlık raporu almak için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur.

Sizlere bu yazımızda aile hekimi olmadan sağlık raporu nasıl alınır? sorusuna cevap vereceğiz.

Aile hekimleri sağlık raporu verebilir mi?

Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği’nin 4 maddesinde Aile hekimlerinin sağlık raporu verip vermediği alanlar belirtilmiştir. Belirtilmiş yönetmelikte ise şunlar yazmaktadır:

“Birinci basamak sağlık kuruluşları bünyelerinde çalışan resmi hekimler, kişiye yönelik düzenlenmesi öngörülen; sağlık raporu, sevk evrakı, reçete ve bunun gibi belgeleri düzenlemekle de yükümlüdürler.”

Maddede görüldüğü gibi aile hekimleri uygun görüldüğü taktirde sağlık raporu verebilir.

Aile hekimliği hangi sağlık raporlarını düzenleyebilir?

Aile hekimliğine gittiğinizde her alanda istenilen sağlık raporunu düzenlemesi yasaktır. Aile hekimlerinin düzenleyebildiği sağlık raporlarını öğrenmek için alt kısmı okuyabilirsiniz:

  • Sporcuların lisans alabilmesi için gerekli olan lisans raporu,
  • Sürücü belgesi almak için gerekli olan sürücü belgesi raporu,
  • Yivsiz av tüfeği için gerekli olan sağlık raporu,
  • 65 yaş üstündeki kişilere akli meleke raporu,
  • Evlilik için alınması gereken “evlenmeye engel hali yoktur” raporu,
  • Engelli ya da yatalak hastalar için evde sağlık hizmetleri verilmesini sağlayan rapor,
  • İşe giriş sağlık raporu

Aile hekimi olmadan sağlık raporu nasıl alınır?

Aile hekimi olmadan sağlık raporu almanın birçok yolları vardır. Bunlardan birincisi ise devlet hastanesine gidip sağlık raporu alabilirsiniz. Bu işlemi ücretsiz olarak yapabilirsiniz. Bir diğer aile hekimi olmadan sağlık raporu almanın yolu ise özel hastanelere gidebilirsiniz. Özel hastaneye gittikten sonra sağlık raporu almak istediğinizde sizin için özel tahliller yapılacaktır. Tahliller sonucunda uygun görüldüğü takdirde sağlık raporunu alabilirsiniz. Ancak yapılan işlemler sonucunda belirli bir ücret ödemek zorundasınız. Aksi takdirde sağlık raporunu alamazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu