Sağlık İle İlgili Konular

Havucun Faydaları Nelerdir?

Havucun Faydaları, Havuç mineral ve vitamin bakımından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Siyah, kırmızı, turuncu ve mor olmak üzere pek çok değişik türe sahiptir. Ülkemizde ise en çok turuncu ve siyah olan çeşidi tüketilir. A ve K vitamini barındıran havuç antioksidan, omega 6, omega 3, beta karoten ve lif değerleri ile tüketilmesi tavsiye ediliyor. Havucun faydaları arasında göz sağlığı için faydalı olması, kötü kolesterol, kanser, zayıflama ve kalp sağlığına iyi gelmesi gibi pek çok yararı bulunmaktadır.

Havucun Faydaları

Havucun sahip olduğu beta karoten karaciğerde A vitaminine dönüşür ve böylelikle göz sağlığı için oldukça faydalıdır. Havuçtaki mor renkli rhodopsine dönüşerek özellikle de gece görme zorluğu bulunanlar için faydalıdır. Sahip olduğu tüm bileşenler ile beraber makula dejenerasyonuna, katarakt ve gece körlüğü gibi sorunlara iyi geldiği biliniyor. Düzenli olarak havuç tüketimi birçok göz rahatsızlığı riskini % 40 oranında azaltır.

havucun faydaları nelerdir
havucun faydaları

Yapılan bazı araştırmalar neticesinde gün içinde 3 adet havuç tüketilirse kolesterol seviyesinin %11 oranında düştüğü gözlenmiştir. Böylece kalp rahatsızlıklarına vücudunuzu korur ve felç, inme gibi kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. Ayrıca havuç tüketimi oksidatif stresin azalmasını sağlar ve damar tıkanıklıkları da giderir.

Havuçta bulunan C vitamini ve antioksidan bileşenleri bağışıklık sisteminin daha güçlenmesinde önemli rol oynar. Havuç tüketen kişiler pek çok hastalık riskinden korunarak yaşam kalitelerini arttırırlar.

Havuç ile Ağız Bakımı

Düzenli havuç tüketimi dişlerde biriken yiyecekleri ve plak oluşumu önler. Böylelikle diş ağrıları ve diş sorunlarında azalma yaşanır. Havuç, tükürük bezlerinin çalışmasını arttırarak ağız içinde biriken mikropları öldürerek diş çürümelerinden ve diş eti rahatsızlıklarında sizleri korur. Günde 1 adet havuç yenerek komple ağız bakımı yapabilmeniz mümkün.

Havuç tüketilerek hamilelikte meydana gelebilecek enfeksiyon sorunları ve düşük problemleri önlenebilir. Anne sütünün daha da artması için kesinlikle düzenli olarak havuç tüketmeniz tavsiye edilir.

Havuçta bulunan karotenoid bileşeni oranı yüksektir ve kansere karşı vücudunuzu korur. Yapılan bazı araştırmalara göre antioksidan bulunan havucun lösemi hücrelerine karşı mücadele ettiği, yumurtalık ve meme kanserlerine karşı vücudu koruduğu gözlemlenmiştir. Havuç ve havuç suyu oksidatif stres kanser hücrelerinin büyümesine karşı oldukça yararlıdır.

Beyinde meydana gelen oksidatif stresin azalmasını sağlar ve böylelikle sinir kapasitesi de artar. Havuç ve havuç suyunun sahip olduğu mineral ve vitaminler alzheimer rahatsızlığına karşı koruma sağlayarak hafızayı geliştirir ve beynin daha sağlıklı olmasını sağlar. Havuç, sinirlerin de kontrol edilmesini sağlayarak beyinde meydana gelen kaygı duygusunu da engeller.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu