Sağlık İle İlgili Konular

Brüksel Lahanasının Faydaları Nelerdir?

Brüksel Lahanasının Faydaları Nelerdir, karnabahar ve lahana hardal türünün bir üyesidir. Brüksel lahanası düşük kaloriye sahip olduğundan diyetinizi de destekleyecektir. Garnitür olarak sofralarımızı süslerken ayrıca birçok kişi tarafından yemek olarak da sevilerek tüketilmektedir. Brüksel lahanasının faydaları oldukça fazladır. 100 gram Brüksel lahanasında sadece 63 kalori bulunmaktadır. A, B1, C, B6 ve K vitaminlerini barındıran Brüksel lahanası folik asit, kalsiyum, manganez, fosfor, omega 3 yap asitleri ve beta karoten gibi birçok bileşenleri bünyesinde barındırır.

Brüksel Lahanasının Faydaları

Brüksel lahanasında fazla miktarda C vitamini bulunmaktadır. Vücudumuzun sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olmasına katkıda bulunan C vitamini ile antioksidanı destekler. Geçirdiğimiz hastalıklar nedeniyle oluşabilecek bakteriler, virüsler ve toksinlere karşı vücudumuzu korur. Günlük 1 fincan kadar Brüksel lahanası tüketerek vücudumuzun ihtiyacı olan C vitaminini doğal bir şekilde karşılayabilirsiniz.

Brüksel lahanasındaki detoksifikasyon ve glukosinolatların bulunması sayesinde bağırsak sendromlarının ve bakteri oluşumunun önüne geçilir. Lif bakımından da oldukça zengin olan Brüksel lahanası bağırsak hareketlerini daha da hızlandırarak sindirim sisteminin rahatlamasını sağlar.

Brüksel lahanasında bulunan izotiyosiyanat ve glikozinolat adındaki bileşenler sayesinde özellikle de kolon kanseri başta olmak üzere meme, kolon, cilt kanseri, prostat kanseri ve pankreas gibi birçok kanser türüne karşı vücudunuzu koruma altına alır. Ayrıca Brüksel lahanası tüketimi ile oksidatif stresten de vücudunuzu koruyabilirsiniz.

K vitamini, demir ve fosfor gibi faydalı mineralleri barındıran Brüksel lahanası bu mineraller sayesinde kemiklerde mineral yoğunluğunu yükselterek incelen kemiklerden dolayı oluşabilecek kırılmaları önleyecektir. K vitaminli besinler tüketilerek iskelet yapısının daha sağlıklı olması sağlanabilir.

Lif değeri yüksek olduğu için B2, riboflavin, folat ve diğer birçok faydalı mineralleri de barındırdığı için sağlıklı bir metabolizmanın da oluşmasını sağlayacaktır. Bu etmenler ile sindirim sistemi etkin olarak çalışacaktır.

C vitamini sadece bağışıklık sistemini güçlendirmez. C vitamini ayrıca ciltte meydana gelen cilt, kas ve doku hücrelerinin onarımında da etkilidir. Kolajen içerdiğinden vücudunuzda oluşabilecek birçok yaralanmalara karşı vücudunuzu korumaktadır.

Tüm bunların yanı sıra hamile kadınlar için de Brüksel lahanası oldukça faydalıdır. Hamilelikte doktorlar tarafından anne adaylarına folik asit takviyesi önerilmektedir. Brüksel lahanasında bulunan folik asit ile doğal yollardan bu takviye alınabilir.

 

İlginizi çekebilir: Ahududunun Faydaları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu