Sağlık İle İlgili Konular

Saç Dökülmesi Nedenleri Ve Tedavisi

Saç Dökülmesi Nedenleri Ve Tedavisi, yıllara meydan okumak demek saçlarımızın hala ilk günkü haliyle kalabilmesi demektir. Yani yıllar geçmesine rağmen, yaşınız ilerlemesine rağmen saçlarınız dökülmediyse, yıpranmadıysa veya kırılmadıysa bilin ki siz yıllara meydan okuyorsunuz. İnsanlar saçlarının dökülmesini durdurabilmek için binlerce farklı yönteme başvuruyor. Peki saç dökülmesinin nedeni tam olarak nedir? Saçlarımız neden dökülür? Saç dökülmesi tedavisi yöntemleri nelerdir? Bu gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız konumuzu okumaya devam edebilirsiniz.

Saç Dökülmesi Nedenleri

Her yeni mevsim, yeni hormon demektir. Mevsimlerle birlikte hormonlarımızda da değişiklik gözlenir. Mevsimlerin değişimi, hormonların değişimi, genetik durum, stres ve üzüntü derken bir çok nedenden dolayı yaşam standartlarımızda azalıyor. Bu standartlar düşük seviyelere geldikçe saçlarımızda haliyle yıpranıyor. Stresli, üzüntülü bir yaşam stili saç dökülmesinin kaçınılmaz sonudur.

saç dökülmesinin nedenleri
saç dökülmesinin nedenleri

Mesela kış aylarına göre yaz aylarında saçlarımız daha az dökülür. Yaz aylarında saçlarımıza zarar verebilecek faktörler daha azdır. O faktörlerden birkaç tanesi şunlardır; ‘’Güneş ışınlarının saçımıza verdiği zarar, hızlı nem artışı veya azalışı, hijyenik bir yaşam tarzından uzak kalmak, tatile gittiğiniz yerlerdeki denizin ve havuzun kirli olması.’’ Bu gibi nedenlerle eski saçlarınızı daha çok özlemeye başlarsınız. Çünkü eski saçınız yenisine göre çok daha gür, çok daha fazlaydı. Yazın yıpranan saçlarınız sonbaharın gelişiyle birlikte daha da zarar görecektir. Yaşadığınız çevresel faktörlerde yanında cabası.

Mevsimler, stres, üzüntü derken saç dökülmesinin en büyük nedeni genetik durumdur. Genlerinizde daha önce saç dökülmesi sorunu görüldüyse sizde görülme olasılığı fazladır. Genler haricinde yaşantınız boyunca kullandığınız ilaçlar, over sendromları, kimyasallar ve ani kilo alıp vermeler saç dökülmesine neden olan en büyük nedenler arasında yer alıyor. Yetersiz ve sağlıksız beslenmeyi bu listeye dahil etmedik. Çünkü yetersiz ve sağlıksız beslenme zaten her anlamda vücudunuza zarar verecektir.

Saç Dökülmesinin Tedavisi Var Mı?

Saçlarınızın dökülmesine engel olmak istiyorsanız saç dökülmesiyle karşılaştığınız ilk andan itibaren doktora başvurmanızdır. Erken tespit saç dökülmesinde büyük rol oynamaktadır. Saç dökülmesiyle beraber eğer kaşıntı, pullanma veya kızarıklık gibi sorunlarda ortaya çıkıyorsa mutlaka bir dermatoloğa görünmeniz gerekir. İnternette saç dökülmenize engel olabilecek yorumları okuyarak veya bu konu da yeteri bilgiye sahip olmayan insanlardan tavsiye almak saç dökülmenizi engellemeyecektir aksine daha da arttıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu