Sağlık İle İlgili Konular

Tarçınlı Suyun Faydaları Nelerdir?

Tarçınlı Suyun Faydaları Nelerdir, tarçınlı suyun faydaları arasında vücutta meydana gelebilen iltihaplanmanın iyileştirme, regl dönemlerini rahatlatma, güçlü bağışıklığı destekleme, over sendromu ve parkinson rahatsızlığına iyi gelmesi gibi birçok fayda bulunmaktadır. Güçlü bir kokuya sahip olan tarçın birçok alanda kullanılmaktadır. Bunlardan bir tanesi de suya eklenerek içilmesidir. Bu şekilde tarçınlı suyun faydalarından yararlanabilirsiniz. Zayıflamaya yardımcı olması ve kan şekerinin düşmesinde de yardımcı olmasından dolayı birçok kişi tarafından günde 1 kez tüketilmektedir.

Tarçınlı Suyun Faydaları

Yapılan bazı araştırmalara göre tarçınlı suyun parkinson rahatsızlığının ilerlemesini durdurduğu gözlemlenmiştir.
Hormonların dengesizliği sonucunda en çok da kadınlarda rastlanan poliskistik over sendromunun belirtilerini azaltmada tarçınlı su oldukça etkilidir. Over sendromu sonucunda meydana gelen regl dönemindeki düzensizlikler, akne ve sivilce sorunları, kist belirtileri ve kilo alma problemleri gözlenmektedir. Başta en çok eklemlerde olmak üzere vücudumuzun diğer bölgelerinde de meydana gelen iltihaplardan dolayı oluşan ağrılar da düzenli olarak tüketilen tarçınlı su ile ortadan kalkmaktadır. Tarçınlı su, inflamatuar etkilerin azalmasında etki ederek ağrıları azaltır ve vücudunuzun rahatlamasını sağlar. Ayrıca artrit ağrıların da geçmesine etki etmektedir.

Tarçınlı su tüketerek vücuttaki toksin ve diğer mikrobiklerin atılması sağlanabilir. Tarçınlı su antimikrobiyal etkiye sahiptir. Böylelikle üst solunum yolları ve kalp rahatsızlıklarında tedavi edici bir etkiye sahiptir.

Tarçınlı su içilerek zayıflamamak da mümkündür. Düzenli bir beslenmenin yanında tarçınlı su tüketerek daha hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Regl döneminde pek çok kez yaşanan kramp ve sancı oluşumunu engellemek için tarçınlı su hazırlayarak günlük düzenli olarak içebilirsiniz. Regl döneminde meydana gelen ağrıların azalması için tok karna kahvaltıdan sonra tüketebilirsiniz.

Tarçın Su Günde Ne Kadar İçilmelidir?

tarçınlı suyun faydaları
tarçınlı suyun faydaları nelerdir

Tarçınlı suyu istediğiniz saatlerde içebilirsiniz. Ölçü olarak ise bir günde bir bardaktan fazla içmemeye özen göstermelisiniz. Aşırı tüketim bünyenize zarar verebileceği gibi en doğrusu ise hekiminize danışmak olacaktır.

Tarçınlı suyu şifa niyetine ve zayıflamak için içiyorsanız kahvaltıdan önce içebilirsiniz. Aynı sabah aç karnınıza limonlu suyu içebildiğiniz gibi tarçınlı suyu da bu şekilde tüketebilirsiniz.

Tarçınlı Su Nasıl Hazırlanır? Zararı Var Mı?

Tarçınlı suyu en kolay ve rahat bir şekilde hazırlayabilmek için kaynamış suya 1 çay kaşığı kadar tarçın ekleyip bekleyin. Yarım saat sonra çayı içebilirsiniz. İsterseniz toz tarçın yerine aynı etkiyi çubuk tarçın ile de alabilirsiniz. Eğer fazla bir şekilde tüketirseniz bazı yan etkiler oluşabilir. Çarpıntı sorunu ve kalp rahatsızlığı bulunanlar tarçın su içmeden önce mutlaka doktora danışmalıdır. Fazla tüketim sonucu solunum yollarınızda problemler oluşabilir. Tarçın kesinlikle su ile karıştırılmalıdır. Suya eklemeden direk olarak tüketirseniz solunum yollarınız tıkanabilir. Karaciğer problemleri, şeker ve diyabet rahatsızlığı bulunanlar da özellikle yemeklerden önce kesinlikle tarçınlı tüketmemelidir.

 

İlginizi çekebilir: Böğürtlenin Faydaları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu