Sağlık İle İlgili Konular

Selülit Nasıl Geçer? Tedavisi Nedir?

Selülit nasıl geçer? Selülit, kadınlarda yağ hücrelerinin birikmesi sonucunda ortaya çıkan bir problemdir. Yağ hücrelerinin biriktiği noktalarda kan, dolaşım yapamaz. Bu gibi durumlarda da selülit ortaya çıkar. Selülitlerin oluşum süreçleri farklıdır. Problemli olan alanlarda yağ birikimleri oluşmaya devam ediyorsa, selülit kendisini belli etmeye başlar. Deri üzerinde, özellikle bacakların arka kısımlarında portakal kabuğu büyüklüğünde bir yapı oluşur. Kadınların yaklaşık olarak %80’lik kısmı selülit ile mücadele ederek, oluşan selülitlerin tedavisi için birçok yol deniyor.

Selülit Nasıl Geçer?

Selülitlerin oluşum nedenlerinden en önemlisi hareketsiz kalmaktır. Gün içerisinde hiç hareket etmiyorsanız zamanla bu problemler ile baş başa kalabilirsiniz. Selülitin tedavi süreci sizlerin vücudunda ki selülit oranına göre değişkenlik gösterebilir. Oluşan selülitlerin tedavisi şu şekildedir;

Ultrason ile Selülitlere Elveda

Psikolojik olarak etkilenmenize ve demoralize olmanıza neden olan selülitler için uygulanan tedavi yöntemlerden bir tanesi ultrason ile tedavi yöntemidir. Bu tedavinin yapılış şekli ise; Karın üzerinde yer alan yağların azaltılması amacı ile ses dalgaları kullanılır. Bu tedavi süreci yaklaşık olarak 2 ila 3 ay arasında değişkenlik gösterebilir. Tedavi aşamasında kişilere ses dalgası uygulaması dışında herhangi bir cerrahi işlem uygulaması yapılmaz. 3 ayın sonunda selülitleriniz azalmaya başlar. İstediğiniz oranda selülitleriniz azalmadı ise 1 ay ek seans alarak bu problemden tamamen kurtulabilirsiniz.

selülit nasıl geçer

Vakum Terapi Yöntemi İle Selülit Tedavisi

Son dönemlerde birçok kişi tarafından tercih edilen uygulamalardan bir tanesi vakum terapi yöntemidir. Kısa süre içerisinde selülitlerin ciddi oranda azalmasına neden olan bu tedavi yöntemi ile sizlerde selülitsiz bir vücuda kavuşabilirsiniz. Vakum terapi yöntemi, minik bıçaklara sahip bir cihazdır. Seans esnasında cildinize zarar vermez. Bu cihaz ile selülitli olan noktalar sert bantlar aracılığı ile kesilerek parçalama işlemi yapılır. En iyi sonucu alabilmek için düzenli olarak bu tedaviyi almanızda fayda vardır.

Retinol Krem İle Selülitleri Azaltın

Selülitler, cildinize tamamen yerleşti ise tek başına krem tedavisi uygulamanız yetersiz kalabilir. Bu kremler her ne kadar selülitin azalmasında etkin rol oynadıklarını iddia etseler de bu durum mümkün değildir. Selülit için etkili bir tedavi alıp, retinol krem kullanabilirsiniz. Bu krem cildin kalınlaştırılmasını sağlayarak görünümün yaklaşık olarak %70’ini azaltır. İyi bir sonuç almak için yaklaşık olarak 6 ay kullanmanız tavsiye edilir.

Selülit Tedavisi İçin Evde Uygulayacağınız Yöntemler

Selülit oluşumlarını engellemek için evde uygulayacağınız çeşitli yöntemler vardır. Bu yöntemler ciddi oranda selülitleri azaltmada etkindir. Evde uygulayacağınız tedavi yöntemleri şu şekildedir;

Kuru Fırçalama İle Selüliti Önleyin

Kuru fırçalama son dönemlerde en popüler olan uygulamalardan bir tanesidir. Kuru fırçalama yöntemi, kan dolaşımını hızlandırdığı gibi, cildinizdeki gözeneklerin açılmasına da yardımcı olur. Cildinizi sıkılaştırır ve hücre yenilenmesine destek sağlar. Evde kolaylıkla yapabileceğiniz bu uygulama ile selülit oluşumunun önüne geçebilirsiniz. Gün içerisinde sabah ve akşam olmak üzere iki defa fırçalama yapabilirsiniz. Fırçalama yaparken ileri geri hareketlerden uzak durmanız gerekir. Kalbinize doğru aşağıdan yukarı olacak şekilde fırçalama yapabilirsiniz.

Kahve ve Şeker Peelingi

Kahve ve şeker peelingi selülit tedavisinde etkin rol oynayan en önemli karışımlardan bir tanesidir. Bu karışımları hayatınıza dahil ederek düzenli olarak uygulamanızda fayda vardır. Yarım su bardağı kuru kahve ile bir çay bardağı esmer şekeri karıştırın. Yapmış olduğunuz bu karışımı selülit olan noktalara dairesel hareketler ile iyice sürün. Yaklaşık olarak 10 dakika beklettikten sonra cildinizi ılık su ile yıkayabilirsiniz. Haftada iki kez uygulayacağınız bu işlem ile vücudunuzda ki ciddi değişimleri fark edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Uçuk Nasıl Geçer?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu