Sağlık İle İlgili Konular

Kompozit Dolgu Nedir? Kompozit Dolgu Nasıl Yapılır?

Diş sağlığını tehdit eden etkenler içerisinde düzensiz beslenme, diş gıcırdatma ve genetik yatkınlık bulunur. Dişlerde meydana gelen deformasyon ve hasarlar diş dolgusu ile onarılır. Bu dolgulardan biri olan kompozit dolgu nedir nasıl yapılır sorusunu cevaplamak gerekir.

Kompozit dolgular dişlerde meydana gelen çatlak, kırık ya da çürüme problemleri karşısında tercih edilir. Dişin yapısında meydana gelen bozukluklar kompozit dolgu ile doldurulur ve bu şekilde daha estetik ve sağlıklı bir görünüm elde edilir.

Yapı maddesi seramik olan kompozit dolgu içerisinde farklı kimyasal maddelerde kullanılır. Hem kullanım amacı hangi fiyatları bakımından kompozit dolgu oldukça avantajlı bir uygulamadır.

Kompozit Dolgu Aşamaları

Genel kapsamda; kompozit dolgu nedir nasıl yapılır kapsamında, uzman diş hekimleri tarafından yapılan kompozit dolgu aşamaları şu şekildedir:

  • Dişe lokal anestezi yapılır ve dolgunun yapılacağı alanlar detaylı bir şekilde çürüklerden arınarak temizlenir.

  • İşlemin gerçekleşeceği diş dolguya hazır hale getirilir ve kullanılacak malzeme yerleştirilir.

  • Dişin doğal yapısına uygun şekilde yapılan düzenlemeler sonucunda estetik bir görünüm elde edilir

  • Özellikle yemek yeme yerken veya dil dişe temas ettiğinde kompozit dolgunun pürüzlerden alınması gerekir.

Kompozit Dolgunun Avantajları

Kompozit Dolgu
Kompozit Dolgu

Ağız sağlığı ve gülüş tasarımı bakımından tercih edilen kompozit dolgu son derece estetik bir özelliğe sahiptir. Ayrıca; kompozit dolgu nedir nasıl yapılır doğrultusunda, kompozit dolgunun avantajları içerisinde dişin doğal renginde olması ve cilalama işleminin hemen uygulamanın ardından yapılıyor olması da bulunur.

Kullanılan ürünler ve malzemeler içerisinde herhangi bir reaksiyona ya da alerjiye neden olacak maddeler bulunmaz. Dolayısıyla ağız içerisinde de koku meydana gelmez. Tüm bu detaylar kompozit dolgunun hem avantajlı olduğunu hem de estetik açıdan hoş bir görüntü sunduğunu gösteriyor.

Kompozit Dolgunun Kullanımı

Her dolgu maddesi gibi kompozit dolgunun da kullanım ömrü değişkenlik gösterebilir. Kullanılan dolgu maddesinin kaliteli olması ve kişinin diş sağlığına önem vermesi kompozit dolgunun kullanımı ve ömrünü uzatacaktır.

Yapılan araştırmalar kompozit dolgunun en az 4 yıl en fazla ise 10 yıl kullanılabileceğini gösteriyor. Bu nedenle dişinde dolgu bulunan kişiler ağız ve diş bakımına önem vermeli ve dolgu maddeleri için gerekli bakım ürünlerini tercih etmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu