Yaşam İle İlgili Konular

Ayakkabı Boyama Teknikleri

Ayakkabı Boyama Teknikleri, teknoloji nasıl gelişiyor ise günlük hayatımızdaki bütün işlerimiz de değişiyor. Buna uygun olarak moda hayatımızın bir parçası. Modaya göre giyiniyor veya nasıl bir kıyafet beğendiysek onu alıyoruz. Hayatımızı modaya uyarlıyoruz.  Ayakkabı modası da bizler için önemli bir hale geliyor. Ancak bazen ayakkabılarımızdan sıkılıyoruz veya eskiyor. Bu durum çoğu zaman canımızı sıkabilir. Eskidiği durumlarda ise yenisini almak biraz zor olabiliyor. Çünkü moda sürekli olarak yenileniyor ve modaya ayak uydurmak biraz maliyetli olabiliyor. Ayakkabılar için de bu durum aynıdır. Ayakkabılarımızın ömrünün uzun olmasını isteriz. Karda veya yağmurda ayakkabılar eskiyebiliyor , içine su girebiliyor. Bu durumlarda ayakkabılarımızı çeşitli yıpranmalara karşı ve ömrünü uzatmak mümkündür.

Bu yazımızda sizlere ayakkabıların ömrünü nasıl uzatacağınızı ve yıpranmalara karşı alabileceğiniz yöntemlerden bahsedeceğiz.

Ayakkabınızın ömrünü uzatmak veya yıpranmalara karşı koruyabilmek için öncelikle ayakkabınızı temizlemeniz gerekmektedir. Ayakkabılarınızı temizlemek için üstündeki tozlar için kuru bez veya bir bez tercih edebilirsiniz.

Deri ayakkabı için temizlemek isteyenler bu kısmı iyi okumaları lazım. Öncelikle rengi solmuş deri ayakkabınız var bir boya almanız lazım. Ama boyayı orijinal rengiyle aynı boyayı seçmeniz gerekmektedir. Elinize bir sünger alın ve ayakkabıyı boyamak için kullanın. Cilalayıp parlatmak için ise bez parçası kullanmanız lazım. Süngere koyduğunuz boyayı ayakkabının her yere sürmelisiniz. Boyama işlemi bittikten sonra ayakkabıyı boyayı emmediğini görebilirsiniz. Hemen moralinizi bozmayın. Bu yüzden diğer aşamaya geçmemiz lazım. Bu aşamada ayakkabımızı parlatacağız. Temiz bir bez parçası alarak ve bezin üstüne cila sürmeliyiz. Temiz olmasına dikkat edin yoksa ayakkabınıza zarar verebilir. Daha sonra bu bezi ayakkabının her yerine sürmeliyiz. Sürdükten sonra ise kurumaya bırakmalıyız. Bu işlemi haftada 1 veya 2 defa uygulamanız gerekmektedir.

Gelelim süet ve nubuk ayakkabılar için boyama işlemlerine. Bu işlemde deri ayakkabılarından farklı bir işlem uygulanmaktadır. Öncelikle bu tür ayakkabıyı yağmurlu havalarda giymemek gerekir. Aksi takdire ayakkabınıza zarar verebilir veya kalıcı leke bırakabilir. Lekeleri temizlemek için fırça kullanabilirsiniz. Onun dışında süet ve nubuk ayakkabılarına özel sünger ile temizleyebilirsiniz.

Yeni aldığınız ayakkabılar için öneri

Yeni aldığınız ayakkabılara ne kadar geç boya vurursanız o kadar iyi olur. Çünkü bir kere boya vuruldu mu artık bundan sonraki süreçte ayakkabı sürekli boya ihtiyacı hissedecek. Genellikle kısa yoldan temiz olsun diye ıslak mendil gibi temizlik malzemeleri ile ayakkabıları sileriz. Bu yüzden ayakkabının boyaları kısa sürede tükenir. O yüzden size tavsiyemiz boyayı geciktirebildiğiniz kadar geciktirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu