Diyet İle ilgili Konular Neler

Diyetisyen Olmadan Zayıflama

Diyetisyene gitmeden zayıflamak mümkün mü? Diyetisyene gitmeden fazla kilolardan kurtulabilir miyim? Diyete başlamak ve kilo vermek isteyen kişilerin çoğu öncelikle kendisine bu soruları sormaktadır.

Diyetisyen olmadan zayıflama tabii ki mümkündür fakat bu konuda biraz bilgi edinmeniz ve kendi iradenize sahip çıkmanız çok önemlidir. Kilo verip veremeyeceğiniz sizin hem beden hem de psikolojik durumunuza bağlıdır. Diyetisyene gitmeden bu süreci kendiniz halletmeniz gerekecektir.

Öncelikle 20 kilodan fazla zayıflamak istiyorsanız bizim önerimiz mutlaka bir diyetisyene gitmeniz yönünde olacaktır. Çünkü 20 kiloluk bir süreç oldukça uzun sürecek ve bu süreçte desteğe ihtiyacınız olacaktır. Eğer 20 kilonun altında bir zayıflama düşünceniz varsa bunu kendiniz başarabilirsiniz fakat diyetisyene gitme imkanınız varsa gitmeniz önerilir.

Diyetisyen Olmadan Zayıflama

Şimdi gelelim diyetisyen olmadan zayıflama hakkında bilinmesi gereken püf noktalara.

1 – Herhangi bir hastalığınız var mı?

Diyetisyen olmadan zayıflama gibi bir düşünceniz varsa herhangi bir hastalığınız olmadığından emin olalım öncelikle. Çünkü bu süreçte profesyonel birisinden yardım almadığımız için bir hastalığımız varsa daha kötüye gitmesi riskini göze almamalıyız.

2 – İradeli bir insan mısınız?

Bu süreçte vermek istediğiniz kiloya göre süreç uzayacaktır. Sağlam bir iradenizin olması bu konuda çok önemlidir. Eğer sağlam bir iradeniz olduğunu düşünüyorsanız ve belirlediğiniz bu süreçte pes etmeyecekseniz devam edelim…

Diyetisyen olmadan zayıflama planının en önemli kısmı da iradeli bir birey olmaktan geçmektedir. İradeli değilseniz zaten diyetisyene gitseniz bile bu kiloları veremezsiniz…

3 – Kendinize bir program belirleyin.

Diyetisyen olmadan zayıflamak istiyorsanız kendinize yukarıdaki soruları sorduktan sonra bir program belirleyin. Bu programı hazırlarken 10 kiloyu 1 ayda vereceğim gibi bir yanlışlık yapmayın. Diyetisyenlerin yaptığı uygulama kilonuzu yavaş yavaş ve sağlıklı bir şekilde verdirtmektir. Bu sayede hem sağlığınız etkilenmeyecek hem de yavaşça verdiğiniz kilolar hızlı verilen kilolara göre daha zor geri alınmaktadır.

  • Vereceğiniz kiloya göre aylık ortalama bir hedef koyun.
  • Uzak duracağınız besinleri belirleyin.
  • Yediğiniz öğünleri azaltın.
  • İnternette bir araştırma yaparak uzun süreli diyet programları da bulabilirsiniz.
  • Haftada belirli günler spor yapmaya çalışın. (Eğer yapabilirseniz her gün.)
  • Kendinize çok yüklenmeyin haftanın 1 günü abartmayacak şekilde eski rutin hayatınızda tükettiğiniz besinleri tüketebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu