Güzellik İle İlgili Konular

Cildinizi Korumanın Yolları

Cildinizi Korumanın Yolları, Merakla beklediğimiz kar sonunda yağdı. Ancak beraberinde de sağlık sorunlarını da getirdi. Kışın en belirgin olan hastalıklardan birisi olan cilt hastalığını inceleyeceğiz. Karın soğuk etkisiyle cildimize zarar verebilecek düzeyde olan bu kış da sağlığımıza dikkat etmeliyiz. Soğuk günlerde cilt hastalığının en yaygın hastalığı ise kuruluktur. Eğer kuruluğa müdahale edemezsek cildin nem , yağ ve proteinini kaybettirme gibi birçok sebebe ulaşır. Bunun ile birlikte kepeklenme , çatlama, kızarıklık, kaşıntı, hatta egzama gibi çeşit çeşit hastalığa sebebiyet verebilir. Bu hastalık 2-6 yaş aralarında yaygın gibi gözükse de neredeyse tüm yaş aralığının dikkat etmesi gereken sağlık sorunları vardır. Çocuklarımıza bu hastalığı anlatmalı ve onlar için bazı kuralları anlatmalıyız.

Peki cildimizi bu soğuk kış günlerinde nasıl korumalıyız? Korurken nelere dikkat etmeliyiz? Çocuklarımızı bu hastalıklardan nasıl uzak tutarız? gibi soruların cevabı yazımızda.

Cildinizi Korumanın Yolları
Cildinizi Korumanın Yolları

Cilt Koruma Yöntemleri Nelerdir?

Öncelik olarak çocuklarımızdan başlayalım. Çünkü bu hastalıklar çocuk sağlığını daha çok etkiliyor ve kalıtsal özellikler taşıyabiliyor. Eğer hastalığı durdurulmazsa ateş, kusma, öksürük gibi can sıkıcı sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor. İlk olarak çocuklarımıza ellerini en az 15 saniye yıkamalarını söylemeliyiz. Çünkü çocuklarımız gün içinde çoğu şeyle temas edebiliyor ve mikrop kapma daha olası oluyor. Çocuklarımız için C vitamini olan sebze ve meyveleri yedirmeliyiz. Çoğu çocuklar bu sebze ve meyveleri hoş bulmasa da mandalina , kivi , ıspanak gibi sağlığımızı koruyucu olan özellikteki gıdaları tüketmeliyiz. Kışın çocuklarımızı soğuktan korumak için atkı ve bere giydiririz. Ancak atkı ve bere de mikroplar daha çok bulunabilir ve sık sık yıkamalıyız.

Çocuklarımızın için cevabımızı verdik. Sıra geldi yetişkinlere. Gün içinde su içmek bazen yeterli olmayabiliyor. Sağlığımız için iyi yararlı olsa da kış günlerinde cildimiz için yararı dokunmayabilir. Cilt kuruluğu için ilk olarak çözüm nemlendirici almanızdır. Bu nemlendirici her akşam kullanabilirsiniz. Bu nemlendirici cildinizi korur ve nem kaybını engeller. İnsanlar için çoğu zaman nemlendirici ararken marka ve fiyatına bakar. Aslında nemlendirici alırken marka ve fiyatına bakmamalıyız. Çünkü nemlendiriciyi düzenli kullanırsak bizim için yararı olur. Diğer bir cildimizin kuruluğunu engelleme yöntemi ise duş süremizi sınırlandırmak. Uzun süre duşta kalmak , her gün ve sıcak suyla yıkanmak cilt kuruluğuna sebebiyet gösterebiliyor. Bunu engellemek için 5-10 dakika arasında duşunuzu alabilirsiniz. Suyunuzun sıcaklığı ise 35-400C olsun. Çoğu zaman duş alırken kese ve lif yaparız. Ancak kese ve lif yaparsak cildimiz kuruyabilir. Bunun için cildimizi nemlendiren kremler kullanırsak sağlığımız için daha yararlı olur. Bunlar dışında günde yüzünüzü iki defa yıkamak yaralı olacaktır. Dudaklarınızın kuruluğu içinde özel olan merhemler sürerek kuruluğu giderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu