Güzellik İle İlgili Konular

Günlük Yüz Bakımı Nasıl Yapılır?

Günlük yüz bakımı nasıl yapılır? güzel ve kusursuz bir cilde sahip olmanız için günlük olarak bakım yapmak zorunludur. Fakat bakım yapanın da yanında hangi ürünlerin kullanıldığı veya hangi sıklıkla kullanıldığı önemlidir. Fazla veya pahalı mal kullanmak güzel bir yüze sahip olmanızı ne yazık ki garantilemez. Sağlıklı ürünleler bakım yapmak bunun da yanı sıra sağlıklı beslenmek güzel cilt için önemlidir. Bunun da yanında bol bol su tüketmek yine cildimizi besleyen bir etkendir. Sağlıklı beslenmeyi doğru günlük bakımla desteklediğiniz taktirde iyi bir cilde sahip olursunuz.

Günlük Yüz Bakımı Nasıl Yapılır?

Her insanın cilt tipi farklıdır. Kimin karma cildi varsa, kiminin de yağlı ya da kuru bir cildi vardır. Bundan dolayı bakım yaparken kullanılacak ürünlerde bu tipti olmalıdır. Kendi cilt tipinize uygun bakım ürünlerini kullanmak cilt bakımının püf noktasını oluşturmaktadır. Günlük cilt bakımının birkaç aşaması olmaktadır. Bu aşamalardan bahsetmemiz gerekirse

İlk Aşama

Günlük cilt bakımınız için öncelikle kullanacağınız ürünleri seçmeniz gereklidir. Bundan dolayı da öncelikle cilt tipinizi belirlemeniz lazımdır. Bu adımın atlanması ve rasgele ürünler seçilmesi cildinizi iyileştirmek için yaptığınız eylemin cildinize zarar vermesine neden olur. Genelde sosyal medya linklerinde ya da arkadaş önerilerinden hareketle kullanılan ürünler olmaktadır. Fakat bu durum tehlikelidir. Kiminin yüzüne iyi gelen ürün sizin cildinizde sıkıntılar yaratabilir. Cildinizin karma, yağlı ya da kuru olup olmadığını belirleyin. Yağlı ciltlerde daha hafif ürünler kullanırken, kuru ciltlerde ise daha ağır ürünler kullanmaktadır.

İkinci Aşama

günlük yüz bakımı
yüz bakımı nasıl yapılır

Fazla makyaj yapmak ne kadar temizlesek bile bir süre sonra cildimize zarar vermektedir. Bundan dolayı cildimize hava aldıran makyajların yanı sıra aynı zamanda da gerekmedikçe makyaj yapmamak iyi bir tercih olacaktır. Yapıldığı taktirde de evde hemen temizlenmesi önemlidir. Asla makyajla uyunmaması önemlidir. Bu cildimiz için sağlıksız bir durumdur. Cilt tipinizi belirledikten sonra kendi cilt tipinize uygun temizleme suyunu ve jelini seçerek cildinizi güzelce temizlemeniz gereklidir.

 

Üçüncü Aşama

Makyaj temizleme suyu ile yüzümüzdeki makyajı temizledikten sonra yüz yıkama köpüğü ya da jeli ile yüzümüzü durulamamız iyi bir seçenek olacaktır.

 

Dördüncü Aşama

Dördüncü aşama tonik aşamasıdır. Makyajdan ve makyaj temizleme suyundan cildimizi arındırdıktan sonra cildimizi tonik sayesinde iyice sıkılaştırabiliriz. Bu aşama illa ki marka tonikler değil gül suyu gibi ürünleri de tonik olarak kullanabilirsiniz. Evde yapılacak belli tonik tarifleri de bulunmaktadır.

 

Beşinci Aşama

Cildinizi bakım yağları ile beslemek de önemli bir aşamadır. Belli yağların cildimiz için belli yararları bulunmaktadır. Bundan dolayı bu yağlar ile cildinizi besleyebilirsiniz. Özellikle hücre yenileyici yağlar sayesinde cildinizdeki ölü deriden ya da kırışıklıklardan hemen kurtulabilirsiniz. Leke giderici yağlar sayesinde de güneşte oluşan belli lekelerden kolayca kurtulabilirsiniz. Bundan dolayı bu aşama önemlidir.

 

Altıncı ve Son Aşama

Son aşama en önemli aşamalardan biridir. Yüz temizleme ve tonikleme işlemleri sonrasında yüzümüzü nemlendirmemiz gereklidir. Nemlendirici seçerken yine cilt tipimize uygun bir nemlendirici seçmemiz gereklidir. Aksi taktirde bu cildimize daha fazla zarar verebilir. Bundan dolayı cilt tipinize uygun bir nemlendirici olarak cildinizi nemlendirmeniz gereklidir. Böylece günlük bakımınızı tamamlamış olursunuz. Eğer güneşli bir gündeyseniz ve hassas bir cilde sahipseniz kesinlikle güneş kremi özelliği olan nemlendiricileri tercih etmeniz cildinizi korumanızı sağlayacaktır.

Bu aşamaları günlük olarak uyguladığınız taktirde cildinizdeki değişimi siz de fark edeceksiniz. Özellikle günlük bakımızı bol su tüketimi ve sağlıklı beslenme ile desteklediğiniz taktirde sağlıklı ve parlak cildinize siz de şaşıracaksınız!

İlginizi Çekebilir: Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu