Güzellik İle İlgili Konular

Cilt Bakımı Hangi Sıklıkta Yapılmalıdır?

Cilt Bakımı Hangi Sıklıkta Yapılmalıdır, insan vücudunda en çok yer kaplayan ve vücudumuzu olumsuz dış etkenlere karşı koruma görevi gibi önemli bir göreve sahip olan cildimiz gereken özeni göstermeyi hak etmektedir. Bütün insanlar sağlıklı bir cilde sahip olmak ister. Sağlıklı bir cilde sahip olmak için öncelikle düzenli ve dengeli beslenmek gerektiğini artık hepimiz biliyoruz. Cilt sağlığımız için gerekli olan ve vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri gerekli ölçüde almanın yanı sıra bol su tüketiminin de sağlıklı bir cilt için önemi büyüktür.

Cilt Bakımı Nedir?

Aşırı soğuk, sıcak ya da kuru hava, güneş ışınlarının zararlı etkileri, toz, kir, kullanılan temizlik ürünleri gibi olumsuzluklara en çok maruz kalan organımız cildimizdir. Bütün bu zararlı etkenler cildimizde akne, sivilce, kızarıklık, döküntü, cilt renginde kararma gibi hem sağlık hem de görüntü bozukluğuna yol açar. Bu aşamada akıllara gelen soru cilt bakımı nedir sorusu olacaktır.

cilt bakımı

Cilt bakımı, cildin sağlığı için gerekli olan, cildi yenilemek ve kirlerden derinlemesine arındırmak için belirli aralıklarla düzenli olarak yapılan birtakım uygulamalardır. Cilt bakımı konusundan önce hangi cilt tipinde olduğumuzu bilmemiz gerekmektedir. Cilt tipleri ise şunlardır;

  • Normal cilt
  • Kuru cilt
  • Yağlı cilt.
  • Karma cilt

Hangi cilt tipine sahip olduğumuzu bilmek cildimiz için yapacağımız bakım ve cildimize kullanacağımız temizlik ürünlerini seçmek aşamasında faydalı olacaktır.

Cilt Bakımı Hangi Sıklıkta Yapılırsa Sağlıklı Sonuç Verir?

Öncelikle belirtilmesi gereken hangi sıklıkta yapılırsa yapılsın uygulanan bakım temiz cilde yapılmalıdır. Cilt bakımını, kendi imkanlarımızla evde yapabileceğimiz gibi profesyonel ortamlarda profesyonel insanların vermiş olduğu hizmetlerden faydalanarak da yaptırmak mümkündür.

Cilt bakımını günlük olarak herkesin yapması gerekmektedir. Sabah akşam olmak üzere günde 2 kez mutlaka yapılması gereken bakım cildi günlük kir ve tozlardan arındırmaya yönelik bakımdır. Aslında bahsettiğimiz bakımdan çok cildin derinlemesine temizlenmesini sağlamaktır. Cilde uygulanan günlük bakım çok önemlidir ve mutlaka yapılması gerekmektedir.

Yüzü kaliteli bir arındırıcı ile güzelce yıkadıktan sonra cildi sıkılaştırmak amacıyla tonik uygulanır. Sonrasında ise nemlendirici krem kullanılarak bakım sağlanmış olur. Düzenli olarak günde 2 kere yapmanız gereken bu uygulama sayesinde cildiniz daha canlı ve sağlıklı olacaktır. Günlük bakımın yanı sıra haftada veya 10 günde bir olmak üzere peeling uygulaması yöntemi ile cildi ölü deriden arındırmanız hücre yenilenmesine yardımcı olacağından sivilce ve akne oluşumunu önleyecektir.

İlginizi Çekebilir: Evde Kolay Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu