Sağlık İle İlgili Konular

Estetik Dolgu Nedir? Nasıl Yapılır?

Genetik faktörler, yanlış beslenme, periyodik aralıklarla ağız bakımının yapılmaması beraberinde dişlerde çürümeye ve aşınmaya neden olur. Bu durum ağız ve diş yapısını olumsuz etkiler. Bu nedenle alınan destekler doğrultusunda uzman hekimler tarafından estetik dolgu uygulamaları yapılır. Bu kapsamda; estetik dolgu nedir nasıl yapılır sorusu oldukça merak ediliyor. Estetik dolgu dişin hasarlı yapısını onaran, diş eksikliklerini ortadan kaldıran dolgu yöntemidir.

Bu tür uygulamalar sayesinde diş problemi yaşayan kişiler doğal diş görünüme sahip estetik dolgular ile daha sağlıklı bir ağız yapısına sahip olurlar. Bu durum kişinin gülümsemesine yansır ve özgüvenini artırır. Özel ışık yöntemi ile dişe yapıştırılan estetik dolgular pek çok dolgu çeşidine karşılık daha fazla tercih edilir. Çünkü her bireyin estetik kaygısının en iyi şekilde karşılar.

Estetik Dolgu Neden Tercih Edilir?

estetik dolgu nedir
estetik dolgu nedir

Hem yaşlanmanın etkisi hem de ağız bakımına önem verilmediği durumlarda dişler de bir takım problemler ortaya çıkar. Bu nedenle dişe eski fonksiyonlu kazandırmak ve estetik bir görünüm sunmak amacıyla estetik dolgu yapılır. Ayrıca; estetik dolgu nedir nasıl yapılır kapsamında, estetik dolgu neden tercih edilir sorusuna karşılık olarak şunları söyleyebiliriz:

  • Estetik dolgu uygulamaları sayesinde dişlerde meydana gelen renk değişimleri tamamen ortadan kalkar.

  • Travma sonrası kırılan ya da çürüyen dişler estetik dolgu sayesinde yeniden onarılır.

  • Estetik dolgular özellikle dış arası boşlukları gidermede etkili bir role sahiptir. Bunun yanında dişin boyutu estetik dolgu ile istenilen ölçüde uzatılır.

  • İstenilen şekilde diş yapısını düzelten estetik dolgu kişinin yüz yapısı doğrultusunda gülüş tasarımına kolaylık sağlar.

  • Estetik dolgular hem görsel hem de diş fonksiyonu açısından son derece avantajlıdır.

Estetik Dolgu Aşamaları

Son dönemlerde sıklıkla tercih edilen estetik dolgu aşamaları; kısa sürede acısız bir şekilde gerçekleşen estetik dolgu öncesi diş problemi tespit edilir ve diş örnekleri ile birtakım çalışmalar yapılır. Diş çürükleri ya da diş kırıkları öncesi dişe birtakım tedavi yöntemleri uygulanır ve diş kökleri temizlenir.

Daha sonra doğal görünüm sunması açısından kompozit dolgu ya da hastanın beklentisi doğrultusunda porselen dolgu uygulanır. Dolayısıyla; estetik dolgu nedir nasıl yapılır kapsamında yol gösterici olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu