Yaşam İle İlgili Konular

Karabuğday Diyeti

Karabuğday diyeti nedir? Karabuğday diyeti nasıl uygulanır, faydaları nelerdir?

Her yıl birçok yeni diyet kitabı raflardaki yerini alıyor ve muhakkak ki ilgi çekip popüler hale geliyor. Örneğin, ketojenik diyet ve aralıklı oruç diyeti, son yıllarda pek çok kimse tarafından tercih edilen diyetler arasında yer alıyor.

Elbette hangi diyetin faydalı ve etkili, hangisinin faydasız ve etkisiz; hatta zararlı olabileceğini bilmek her zaman kolay olmuyor. Herhangi bir diyete, bilhassa tek tip gıdalardan oluşan bir diyete başlamadan önce güvenilir kaynaklardan araştırma yapmak, gerektiğinde bir uzmandan yardım/fikir almak önemlidir.

Karabuğday Diyeti Nedir?

karabuğday diyeti
karabuğday diyeti

Karabuğday diyeti, mono diyet ismiyle adlandırılan diyet türlerinden biridir. Mono diyet, tek bir gıda türüyle beslenmenizi gerektiren diyet türlerine verilen isimdir. Sadece tek tip besin tüketir, diğer bütün besinleri terk edersiniz. Yani karabuğday diyetinde üç öğün karabuğday tüketebilirsiniz. Bazı diyetisyenler, karabuğdayın yanında kefir veya yeşil çay içebileceğinizi de söylüyor. Karabuğday diyeti, 10 ila 14 gün arasında yapılan bir diyettir ve birçok araştırma neticesinde kilo vermeye yardımcı olduğu ispatlanmıştır.

Karabuğday Diyetinin İşlevleri

Karabuğday diyeti aynı zamanda bir detoks diyetidir. Detoks diyetleri, enerji düzeyini artırmak ve genel sağlığı desteklemek için uygulanan diyetlerdir. Vücuttan toksik maddeleri atmayı amaçlar. Çoğunlukla kilo vermek için detoks diyeti uygulanmaz. Fakat karabuğday, glüten içermediği için kilo vermeye de yardımcı olur. Karabuğday diyeti ile 14 günde 3 ila 9 kilo vermek mümkündür.

Karabuğday Diyeti Faydaları

Antioksidan etkiye sahip detoks ve mono diyetler, organların işlevlerini daha iyi yerine getirmesine yardımcı olur. Mono ve detoks diyetler grubunda yer alan karabuğday diyeti, enerji seviyesini artmasını sağlar, zihni dinginleştirir, cilt sağlığına katkıda bulunur ve sindirim sistemi sağlığını destekler. Ayrıca yüksek kolestrol ve yüksek tansiyon riskini de azaltır. “Journal of the American Oil Chemist’s Society” tarafından yapılan bir araştırmanın sonucuna göre karabuğday, vücudun hastalıklarla savaşmasına destekte bulunan flavonoidler içeriri. Öte yandan karabuğday, kan damarlarını açarak kanın akışını kolaylaştırır.

Karabuğday Diyeti Nasıl Yapılır?

Karabuğday diyetinde normal şartlarda sadece karabuğdaydan hazırlanmış yiyecekler tüketilir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, bazı uzmanlar yeşil çay ve kefir de tüketmenin sakıncası olmayacağını söyler.

Diyet yaparken karabuğday tanelerini kavurarak veya tahıl olarak tüketebilirsiniz. Öte yandan çiğ karabuğday kaynatılarak veya buharda pişirilerek lapa olarak da yenebilir. Bunun için karabuğdayı geceden suda bekletebilir veya karabuğdayın üstüne kaynamış su dökebilirsiniz. Karabuğdayı daha kolay tüketebilmek için rondo veya mutfak robotu yardımıyla öğütebilirsiniz. Karabuğday bu haliyle yulaf ezmesine alternatif olarak tüketilebilir. Karabuğdayı akşamdan ıslatılmış haliyle de yiyebilirsiniz.

Karabuğday Diyetiyle İlgili Bilinmesi Gerekenler

diyet nasıl yapılır
diyet nasıl yapılır

Detoks veya mono diyetlerin sağlığınıza zarar verebileceğini bilmeniz gerekir. Karabuğdayın sağlığa birçok faydası olsa da, uzun süre tek tip beslenmek vücudun ihtiyaç duyduğu diğer birçok besinden mahrum kalmasına neden olabilir. Bu durum da vücut işlevlerinin aksaması anlamına gelir. Kronik rahatsızlıklarınız veya daha önceden yaşadığınız herhangi bir sağlık probleminiz varsa, bir uzmanla görüşmeden karabuğday diyetine başlamanız uygun değildir.

Örneğin, karabuğday diyeti yaparken kan şekeri önemli ölçüde düşer. Bu durum diyabet rahatsızlığı bulunan kimselerde ciddi birtakım sağlık problemlerinin yaşanmasına neden olabilir.

Hint mutfağından hoşlananlar, 15 günlük ketojenik diyet listesi hangi besinleri kapsar inceleyip bu diyete başlamak da isteyebilir.

Yumurta diyeti, ketojenik diyet, Karatay diyeti, hurma diyeti, eliminasyon diyeti, aralıklı oruç diyeti, dukan diyeti, İsveç diyeti, kabak diyeti vb. birçok diyet alternatif diyetler arasında yer alır. Aralıklı oruç diyeti listesi 16/8 veya herhangi bir diyetin uygulanmasında kullanılacak listeyi titizlikle takip etmeniz, yapacağınız diyetten maksimum düzeyde fayda görmeniz için elbette önemlidir. Fakat herhangi bir diyete başlarken, kendi özel durumunuzu ve sağlık problemlerinizi göz önünde bulundurmayı unutmayın. Diyetisyen rehberliğinde diyete başlamak her zaman için en doğrusudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu