Diyet İle ilgili Konular NelerSağlık İle İlgili Konular

Kilo Vermek İçin Kullanılan İlaç Zararlı Mı?

Kilo Vermek İçin Kullanılan İlaçlar Sağlığa Zararlı Mı? İlaçların yan etkileri var mı? Uzun süreli kullanımda ne gibi yan etkileri vardır? Bu ilaçları kullanmalı mıyız? Gibi sorulara haberimizde yanıt bulacaksınız.

Günümüzün en büyük sorunlarından biri malum kilolarımızdır. Pandemi süreci ve virüs ortamı da bu işin tuzu biber haline gelmiştir. Bu süreçte dışarı çıkamıyoruz ve evlerimize kapanıyoruz. Haliyle böyle olunca hareket alanımız dar ve kısıtlanmış oluyor. Böyle olunca da hareketsizlikten vücut fazla yağı yakamıyor ve bizlere kilo olarak geri dönüş yapıyor. Bu yüzden bu süreçte yediğimiz içtiğimiz oldukça önem arz etmektedir.

Durum böyleyken insanlarımız hizlıca kilo vermenin nasıl olacağınız araştırmaya koyuluyor. İlk çıkan reklamlardan birisi de kilo verdiren mucivezi ilaçlardır. Peki bu ilaçlar sağlığa gerçekten zararlı mı? Ya da gerçekten kilo vermemize yardımcı oluyor mu?

İlaçlar Sağlığa Zararlı mı?

Yavaş kiloların verildiği zamanlarda insanlar bunu hızlandırmanın yollarını ararlar. Hal böyle olunca bu tür takviyelere ihtiyaç duyulur. İşte bu ilaçlar sağlığa ciddi anlamda zarar vermektedir. Piyasa ciddi manada anlam kirliliği ve karmaşası bulunmaktadır. Fazlası ve bilinmeden tüketimi ölümcül sonuçlara yol açmaktadır. Amfetamin içeren birçok kimyasal ilaçlar olduğundan dolayı bunun vücuda tepkimesi olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Tamamen insan sağlığına zararlı olan bu kimyasallar bizleri ciddi anlamda rahatsızlanmaya sürüklemektedir. Bu gibi ilaçların kullanımı doktor kontrolünde olmalı ve içerisindeki kimsayallara alerjenliğiniz var mı bu kontrol edilmeli, son olarak da bunlar doktor gözetiminde kalmalıdır.

Eğer bunlara dikkat etmez iseniz verdiğiniz kiloların fazlasını onca emeğe rağmen tekrardan alırsınız ve eski halinizden daha kötü duruma gelirsiniz.

Alışkanlıklarınızı Değiştirin

Kilo vermenin en önemli adımı alışkanlıklarınızdan kurtulmaktır. Bunun için abur cuburu kesmeniz gerekir, yağlı-trans yağ içeren cips, kraker gibi yiyeceklerden uzak durulmalı gün içerisinde bolca sebze ve meyve alışkanlığı kazanılmalıdır. Pandemi dönemide pek spor yapılmadığı için yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Her şeyin aşırısı zarardır. Her şeyi dozunda tüketmek gün içerisinde bolca sıvı almak, maden suyu içmek, suya limon karıştırıp içmek (her sabah aç karnına içilebilr bu sayede zayıflamanızı ve yağ yakımınızı hızlandırır.), ceviz suyu tüketmek (kötü kolestrolü düşürür.) gibi alışkanlıklar edinmenizde fayda bulunmaktadır.

Bu haberimizde sizlere dışarıdan alınan ilaçlarla zayıflamanın ne kadar tehlikeli olduğundan bahsettik. Unutmayın sağlıktan öte hiçbir şey yoktur. Bunlar dikkat etmenizi tavsiye ediyorum.

Sağlıklı günler dilerim.


Başa dön tuşu