Yaşam İle İlgili Konular

Maden Suyu Nedir ? Günde Ne Kadar Maden Su Yeterlidir?

Maden  suyu tüketimine baktığımız zaman ülkemizde Avrupa’ya göre daha az olsa da insan vücudu için gerekli içeceklerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Aynı şekilde mineral yapısı bakımından da sağlıklı içecekler arasında yer alan maden suyu, doğal bir kaynak olmasından dolayı pek çok faydası bulunmaktadır.

Maden Suyu Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Maden suyu nedir?Maden suyu yeraltı sularından elde edilen bir içecektir. Aynı zamanda bu soruya cevap yeryüzüne çıkarken de karbondioksit gazi ile beraber mineral bakımından da zenginleşerek ortaya çıkan içecek diye cevap verilir.  Maden suyu bir özellikleriyle tüketilmesi gereken içeceklerden biridir. Maden suyu tüketimi insanların ihtiyacı olan pek çok minerali içerisinde bulundurur. Bu minerallerin vücuda alınmasını sağladığı gibi içme suyundan sonra tüketebileceğimiz sağlıklı içeceklerden biri olmaktadır.  İçerisinde bulundurduğu kalsiyum, magnezyum  gibi minerallerle vücuda çok faydası bulunmaktadır .

Maden Suyu Tüketiminin Faydaları

Maden suyu mineral bakımından zengin olmasından dolayı yaz aylarında çok tercih edilen bir içecektir. Ayrıca ter yoluyla atılan minerallerin tekrar bedene alınmasını sağlayan maden suyu tüketimi ile vücudun yorgunluğunu alır.

Ayrıca zihinsel uyanıklığı artırdığını da ve zihinsel yaşamın yorgunluğun da önlediği bilinmektedir. Genç ya da yaşlı bireylerin yutma zorluğu yaşaması durumunda maden suyu tüketimi oldukça önemlidir. Bunun yanında uzun süre açlık hissettirmeyen maden suyu; aç mı tok mu içilir sorusu için öncelikle tok karnına içilen maden suyu sindirim sistemini uyarılmasına yardımcı olur.

maden suyu
maden suyu faydaları nelerdir

Özellikle büyüme çağında ki çocuklar için kullanılması önemlidir. Çünkü içerisinde kalsiyum  ihtiyacını karşılayacak mineraller bulunmaktadır. Yine aynı şekilde maden suyu belli yaşlardan sonra ortaya çıkabilecek kemik erimesi hastalığından da korur. Kemik erimesi hastalığından korunmak için günde bir defa maden suyu içmek gereklidir. Ayrıca kalsiyum kaynağı olmasından dolayı günde bir bardak içilmesi durumunda günlük kalsiyum ihtiyacını karşıladığı bilinmektedir.  Maden suyu ayrıca cilt dostudur. Çünkü içerisinde bulunanlar sayesinde kolejen üretimini destekler kırışıklıkları ve lekeleri engelleyerek cilde parlaklık verir. Ayrıca cilt için canlandırıcı bir etki sahiptir .

Limonlu Maden Suyunun Faydaları

Limonlu maden suyunun faydaları arasında böbrek ve idrar yolu iltihabının önlenmesi yer almaktadır. Ayrıca kalp krizi riskini de azalttığı biliniyor. Günlük maden suyu tüketimi normal kilolu olan kişilerde günde iki şişe olarak belirlenmiştir. Diyette maden suyu ne zaman içilmeli sorusu için içinse günlük su ihtiyacını karşılanması adına yemeklerden önce veya sonra maden suyu tüketilebilir .

Maden Suyu Zayıflatır Mı?

Öncelikle bardağa dökülen maden suyu köpürüyor ve içindeki karbondioksit gazi dışarı çıktığından dolayı maden suyu faydalarından tam anlamıyla alınamıyor. Bunun için bardak yerine cam şişede tüketilmesi en doğrusudur.

maden suyu nedir
maden suyunun faydaları nelerdir

Maden suyu zayıflatır mı sorusu kadınların genelde merak ettikleri arasında yer almaktadır. Çünkü sıfır kaloriye yakın olan maden suyu tüketimi daha hızlı kilo verilmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca midenin hızlı dolmasından dolayı vücuda alınan kalori miktarı azalmaktadır. Maden suyu tüketimi boşalttım sistemine de yardımcı olduğu bilinmektedir.

 

İlginizi çekebilir: Şeker Otunun Faydaları Nelerdir?

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu