Yaşam İle İlgili Konular

Kediler Neden Evin İçine İşer?

Kediler Neden Evin İçine İşer, evde kedi beslemek çoğu insanın hayali olabiliyor. Tabi kedi beslerken bir sürü zorluğu olabiliyor. Kediler bazen çok vahşice olabiliyor veya bize zarar verebiliyor. O yüzden iyi eğitim vermek gerekebiliyor. Kediler tuvalet konusunda titizdir. Evin içinde kuma veya evin bahçesi varsa bahçeye dışkılayacaktır. Eğer bu tarz durumlardan farklı evin içine farklı yerlere dışkısını yapıyorsa bu durum tehlikeli olabilir. Kedinizin herhangi bir rahatsızlığı var ise veya bir odada kapalı kalmışsa  gibi durumlar olduğunda ev içine farklı yerlere dışkı yapması bir defaya mahsus olabilir. Eğer kediniz aynı dışkıya her gün farklı yerlere yapıyorsa işte burada müdahale etmeniz  gerekmektedir.

Bu yazımızda sizlere kedilerin neden evin içine işediğini anlatacağız.

Kediler Eve Neden İşer?

Kedinizi nedeni ne olursa olsun cezalandırmamalısınız. Eğer cezalandırırsanız kediniz çekingen ve korkak olacaktır. Kedinizi düzgün bir şekilde uyarın. Kediler kimseye kin tutmaz. Çünkü onun dünyalarında kin diye bir şey yoktur. Kediniz kum kabı dışında herhangi bir yere yapıyorsa sağlık sorunu olup olmadığını kontrol edin. Sağlık sorununu kontrol ettirmek için herhangi bir hekime gidin ve kedinizin sağlığı hakkında bilgi edinin. Kediniz kum dışında bir yere yapmasının birçok sebebi vardır. Sizler için derlediğimiz sebepleri yazımızın devamında okuyabilirsiniz:

İlk olarak kedinizin kumu pis olabilir. Kedilerin titiz olduğunu neredeyse çoğu insan biliyordur. Kirli kum kabına tuvaletlerine yapmazlar. Kum üstündeki pislikleri düzenli olarak alsanız da kediler kuma yapmazlar. Kumu haftada en az 2 kez değiştirmeniz yeterli olacaktır.

Bir diğer sebep ise kedilerin seçici olmalarıdır. Kediler her kumu sevmeyebilir. Bizlere aynı kum gibi gelebilir ancak kediler için farklıdır. Kedilerin seveceğini düşündüğünüz kokulu kumlar kedilerinizin hoşuna gitmeyebilir. Kediniz için iki farklı kum kabına iki farklı kum koyabilirsiniz. Ekstra bilgi olarak kristal kum kullanmamanız gerekmektedir. Kristal kum kedilere zarar vermektedir.

Kum kabınız yanlış yerde olabilir. Kediler de insanlar gibi tuvaletlerini rahat ve sessiz yerde yapmak isterler. Eğer kedi kum kabınız kalabalık ve gürültünün çok olduğu yerde duruyorsa yerini değiştirin. Onun yerine kedinizin kendini güvende hissettirecek ve rahat bir yere koyun.

Kediler kum kabını beğenmemiş olabilir. Bazı kediler kapalı kum severler. Bazı kediler ise açık kum kullanmayı severler. Ayrıca küçük kum kaplarına kediniz tuvaletini yapmıyorsa yerine büyük bir kum kabı almakta fayda vardır.

Son olarak kedinizde stres varsa kum kabı dışına tuvaletlerini yapabilirler. Kedilerde stres durumu eğer yeni eve taşındıysanız veya eve yeni insan gelmişse kediler stres yapabilir. Bu gibi dışsal faktörlerden etkilenip kedilerde stres oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu