Sağlık İle İlgili Konular

Antep Fıstığının Faydaları Nelerdir?

Antep Fıstığının Faydaları Nelerdir, antep fıstığının büyük bir bölümü Gaziantep ilinde işlenerek ülke geneline dağıtılır. Bu yüzden adı Antep fıstığıdır. Dünya genelinde yaygın olarak tüketilmektedir. İçerisinde A, B6, E, C, E ve K vitaminlerinin yanı sıra sodyum, çinko, fosfor, bakır, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve demir mineralleri bulunur. Ayrıca tiamin, niasin, riboflavin ve folat gibi temel bileşenler de bulunmaktadır. Antep fıstığının faydaları arasında kalp rahatsızlığı, sindirim ve hipertansiyon rahatsızlıkları ve kilo kontrolü gibi pek çok faydası bulunmaktadır. 30 adet Antep fıstığında 100 kalori bulunmaktadır. Bu yüzden de çok fazla tüketilmesi zararlı olabilir.

Antep Fıstığının Faydaları

Kalp rahatsızlıklarının önlenmesinde yardımcı olur. Sağlıklı yağlar içerdiğinden dolayı kardiyovasküler rahatsızlıkların önüne geçmektedir. Kötü kolesterolün azalmasını sağlayarak koroner kalp hastalıklarına yakalanma riskini %12 azaltır. Tansiyonun da dengelenmesini sağlayarak kan damarlarını genişletir ve böylelikle vücuttaki kan akışının daha düzenli sağlıklı olmasını sağlar.

antep fıstığının faydaları
antep fıstığının faydaları nelerdir

Antep fıstığı glukoz seviyesini düzenler. İçerisinde peptit düzeylerini arttıran hormon bulundurur. Düzenli Antep fıstığı tüketerek kan basıncı ve kan şekeri kontrolü sağlanarak obezitenin de önüne geçilebilir.

Lif içeriğine sahip olan Antep fıstığı, sindirim sorunlarını önleyerek kabızlık gibi rahatsızlıkların da önüne geçer. Antep fıstığı lif değeri bakımından zengin olmasından dolayı mide bakterilerini emerek bünyede probiyotik etki oluşmasını sağlar.

1 avuç kadar Antep fıstığı tüketerek tok kalabilirsiniz. Kilo vermek için yapacağınız diyette atıştırmalık olarak Antep fıstığını kullanılabilirsiniz. Böylelikle açlık hissetmeyerek daha az yemek tüketirsiniz. Yağ oranı da düşük olduğu için kilo vermek için tüketilebilen kuruyemişler arasında bulunmaktadır.

Antep Fıstığı Yağının Faydaları

Diğer fıstık türleri arasında en çok antioksidan değerine sahip olan fıstık Antep fıstığıdır. İçerisinde ayrıca zeaksantin ve lutein barındırır. Özellikle yaşlılarda görülen makula dejenerasyonu ve kataraktın önlenmesine yardımcı olur.

Antep fıstığında bulunan E vitamini, beyin gelişimi için oldukça önemli bir vitamindir. Beyni uyarak uyku döngüsünü, hafızanın güçlenmesini ve öğrenme kolaylığını sağlayan bileşenler içermektedir. Ayrıca beyinde oluşabilen iltihaplanmalarla da savaşır.

Antep fıstığında bulunan B6 vitamini ve çinko bağışıklık sistemini güçlendirir.

Hamilelik döneminde anne adaylarının ihtiyaç duyduğu besinleri barındıran Antep fıstığı hem yeni anne olmuş kişilere hem de anne adayları için oldukça faydalıdır.

İlginizi Çekebilir: Pekmezin Faydaları Nelerdir?

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu